11 C
Sandomierz
sobota, 1 kwietnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaOświataSTASZÓW: Budki lęgowe dla ptaków już zawieszone w Parku Górników Siarkowych

STASZÓW: Budki lęgowe dla ptaków już zawieszone w Parku Górników Siarkowych

We wtorek w Parku Miejskim imienia Górników Siarkowych w Staszowie powieszono nowe budki lęgowe dla ptaków w ramach projektu „Ochrona ptaków naszej okolicy. Wieszanie budek lęgowych, sadzenie drzew”. W pierwszym z sześciu eventów uczestniczyli uczniowie i ich opiekunowie ze szkół biorących udział w projekcie, burmistrzowie Leszek Kopeć i Ewa Kondek.

Przedsięwzięcie miało uroczysty charakter. Uczniowie, przedszkolaki przemaszerowali spod Bazy Staszowskiego Wolontariatu do parku miejskiego.

REKLAMA

Założenia i cel wtorkowego eventu omówiła wolontariuszka Amelia Adydan z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Staszowie.

W ramach projektu wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie. Odbiorcami naszego projektu jest społeczność Staszowa ale także goście i turyści odwiedzający Staszów i okolice. Opracowaliśmy projekt ekologiczny pod hasłem „Ochrona ptaków naszej okolicy. Wieszanie budek lęgowych, sadzenie drzew”. Celem naszego projektu jest ochrona środowiska naturalnego, wpływanie na podtrzymanie bioróżnorodności, ochrona ptaków poprzez zwiększenie ilości budek lęgowych.

REKLAMA
PILKINGTON

Koordynatorka projektu w tej szkole Grażyna Kwiecień z radością mówiła o swoich podopiecznych, ich pracy i zaangażowaniu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W sumie mamy 40 budek. Rozdaliśmy dla każdej szkoły po 2 budki żeby każda szkoła powiesiła je na swoim terenie. Tutaj w parku powiesimy pozostałe.

REKLAMA

Zadowolenia z inicjatywy nie kryły władze samorządowe Staszowa. Burmistrz Leszek Kopeć podkreślił wkład nauczycieli w realizację projektu. Wybór miejsca wieszania budek lęgowych i eventu uznał za bardzo trafny, gdyż jest to teren, który śmiało można nazwać azylem dla wszystkich ptaków ze Staszowa.

Mamy nauczycieli którzy bardzo się angażują w te prace. Umieją pracować z młodzieżą i to najważniejszy plus dodany dzisiejszego spotkania. Na pewno ważny jest element związany z ochroną środowiska, z przyrodą, z dbaniem o ptaki które będą miały budki lęgowe w tym wyjątkowym miejscu – Parku Górników Siarkowych. Bardzo wielkie przestrzenie mają tu zwierzęta. To azyl w całym mieście Staszowie. Bardzo jesteśmy zadowoleni z tej inicjatywy.

Ornitolog Grzegorz Skubera w przystępny sposób omówił z jakich materiałów winny być zbudowane budki lęgowe dla ptaków, jak prawidłowo je zawieszać aby chronić ich mieszkańców od deszczu, słońca i drapieżników.

Na zakończenie spotkania z pomocą pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie budki lęgowe zostały zawieszone na drzewach miejskiego parku.


spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

6,236PolubieniaLubię to
122ObserwującyObserwuj
593SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
NOVIS24

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
11 ° C
12.8 °
9.8 °
82 %
1.3kmh
98 %
sob.
11 °
niedz.
8 °
pon.
4 °
wt.
5 °
śr.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE