3.8 C
Sandomierz
sobota, 20 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeBędzie remont zabytków w powiecie sandomierskim. Są pieniądze z Ministerstwa Kultury i...

Będzie remont zabytków w powiecie sandomierskim. Są pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O przyznaniu środków finansowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace remontowe w zabytkowych obiektach i świątyniach w powiecie sandomierskim poinformował dziś na konferencji prasowej poseł Marek Kwitek. Przyznane dotacje to efekt odwołania od wyników pierwszego naboru. Tylko do powiatu sandomierskiego trafi 1 133 000 złotych, a to blisko połowa całej kwoty jaka przyznana została podmiotom w naszym województwie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło odwołania do I naboru Programu „Ochrona zabytków”. Powiat sandomierski otrzymał kwotę 1 mln 133 tys. zł, z kwoty 2 mln 300 tys. zł, jakie przyznano województwu świętokrzyskiemu, czyli blisko połowę. Dziękujemy Panie Premierze! Dziedzictwo kulturowe naszych przodków zobowiązuje, ale to wymaga dużych nakładów finansowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości sumiennie wywiązuje się z tych zadań. W Sandomierzu i na Ziemi Sandomierskiej znajduje się wiele zabytków, dlatego cieszę się, że tak duże pieniądze przypadły na powiat sandomierski. Dziękuję posłowi Krzysztofowi Lipcowi za wsparcie.

powiedział poseł Marek Kwitek

Na liście wsparcia rządowymi środkami finansowymi znalazły się m.in. następujące zabytki:

REKLAMA
PILKINGTON
  1. Sandomierz – budynek Domu Katolickiego z lat 30-tych XX wieku : rewitalizacja i przebudowa ścian wewnętrznych 273 tys. zł.
  2. Sandomierz – Diecezjalne Centrum Kultur, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo Vadis ” – dawny klasztor Reformatów z XVII wieku w Sandomierzu: remont konserwatorski elewacji skrzydła zachodniego. Kwota 180 tys. zł.
  3. Koprzywnica – zespół pocysterski Św. Florian z XIII wieku: remont sygnatury kościoła – etap I. Kwota 258 tys. zł.
  4. Klimontów – Rektorat Rzymskokatolicki NMP, klasztor podominikański z XVII wieku: prace konserwatorskie sztukaterii na sklepieniu refektarza. Kwota 190 tys. zł.
  5. Klimontów – Rektorat Rzymskokatolicki NMP, kościół podominikański: prace konserwatorskie ołtarza bocznego przy ścianie tęczowej. Kwota 52 tys. zł.
  6. Goźlice – Kościół Wniebowzięcia NMP z XII wieku: remont więźby dachowej wraz z wymianą oblachowania oraz orynnowania na nowe z blachy miedzianej. Kwota 180 tys. zł.

Warto dodać, że w głównym naborze, podmioty, które starały się o remont zabytków z powiatu sandomierskiego otrzymały łącznie 982 tysięcy złotych. W ramach wówczas przyznanych dotacji remonty przejdą obiekty takie jak:

1. Sandomierz, Biblioteka Diecezjalna, Zbiór inkunabułów, starodruków i rękopisów (XVII-XIX): prace ratownicze przy zabytkach rękopiśmiennych – kontynuacja – 160 000,00 zł

REKLAMA -->

2. Bazylika Katedralna w Sandomierzu – rekonstrukcja więźby dachowej II etap, kwota 338 tys. zł.

3. Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu, kościół rektoralny Św. Michała – prace ratownicze zadaszenia II etap – 280 tys. zł.

4. Klasztor dominikański Św. Jakuba w Sandomierzu – remont konserwatorski dzwonnicy etap IV. Kwota – 67 tys. zł.

5. Zespół pocysterski w Koprzywnicy – remont konserwatorski romańskiego wątku kamiennego elewacji świątyni. Kwota – 137 tys. zł.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,866PolubieniaLubię to
178ObserwującyObserwuj
1,680SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
3.8 ° C
6.2 °
3.7 °
81 %
4.5kmh
94 %
sob.
11 °
niedz.
5 °
pon.
7 °
wt.
13 °
śr.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE