„W hołdzie działaczom NSZZ „Solidarność” Ziemi Opatowskiej, którzy w czasie komunistycznego zniewolenia podjęli walkę o niepodległość ojczyzny i godność ludzi pracy”, taka treść jest wyryta na tablicy, którą odsłonięto dziś w Opatowie, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Inicjatorem takiej formy upamiętnienia ludzi „Solidarności” był Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w opatowskiej kolegiacie, skąd poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” i uczestnicy wydarzenia przemaszerowali przed budynek Środowiskowego Domu Samopomocy, na którego ścianie zawieszona jest tablica.
Wśród uczestników uroczystości były osoby z Opatowa, których dotknęły represje za opozycyjną działalność. Byli to Maria Janeczko, Paweł Kosiarski. Nie zabrakło też ludzi pierwszej Solidarności, jak Marek Bardziej, Adam Kwiatek.
Wybór miejsca upamiętnienia opatowskich działaczy „Solidarności” nie był przypadkowy.
Marzena Grosicka, z kieleckiego oddziału IPN zwróciła i całkiem zresztą słusznie uwagę, że trzeba też pamiętać o rolniczej Solidarności.
Tablica, jaką wmurowano w ścianę budynku w Opatowie ma także przypominać o jakże ważnych wydarzeniach, nie tylko w dziejach Polski.
Patriotyczną ceremonię zwieńczyło złożenie wiązanek kwiatów i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.



















