20.4 C
Sandomierz
wtorek, 3 października, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościW Lipniku wspominali prof. Józefa Mikułowskiego - Pomorskiego. Była naukowa sesja i...

W Lipniku wspominali prof. Józefa Mikułowskiego – Pomorskiego. Była naukowa sesja i wystawa o lipnickim rodaku

Złożeniem kwiatów przed pamiątkowymi tablicami w Lipniku i Malicach Kościelnych rozpoczęły się uroczystości związane z upamiętnieniem postaci, jaką jest osoba profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego. Przypomnijmy, że Józef Mikułowski – Pomorski był naukowcem i twórcą Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był także ministrem w kilku rządach II RP. Przede wszystkim jednak był osobą wyjątkową i społecznikiem, lubiącą rozwijać się i podążać za marzeniami.

W tym roku przypada 155. rocznica urodzin Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego. Z tej okazji w gminie Lipnik zorganizowano dwudniowe wydarzenie, które połączone było z okolicznościową wystawą i sesją naukową. Wszystko po to, aby przypominać tą wyjątkową postać.

REKLAMA

W dwudniowym wydarzeniu licznie udział wzięli przedstawiciele SGGW, na czele z jej rektorem Michałem Zasadą, który zwrócił uwagę na to, że oprócz zasług dla szkolnictwa prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego warto spojrzeć na to jakim był człowiekiem.

REKLAMA
PILKINGTON

Wójt Andrzej Grządziel przyznał, że warto pamiętać o tak istotnych osobach pochodzących z gminy Lipnik. Jak dodał ubolewa nad tym, że na lekcjach historii tak mało mówi się o lokalnej historii.

Józef Mikułowski – Pomorski jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku. Dyrektor szkoły Danuta Polit przyznała, że szkoła rozpoczęła cykl wydarzeń związanych z lokalną historią. Jak przyznała, wiedza o patronie powinna być popularyzowana w szerokorozumiany sposób.

Wydarzenie poświęcone profesorowi Józefowi Mikułowskiemu – Pomorskiemu odbyło się w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia”, który został stworzony, aby wspominać bogatą historię gminy Lipnik oraz doceniać osoby z niej pochodzące. W trakcie spotkań mieliśmy okazję wysłuchać wykładów na temat dziejów rodziny Mikułowskich-Pomorskich oraz dorobku naukowym samego Józefa Mikułowskiego Pomorskiego. Przez kilka najbliższych tygodni w sali konferecyjnej Urzędu Gminy w Lipniku można również zapoznać się z wystawą poświęconą wybitnemu bohaterowi minionych wydarzeń.

spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,478PolubieniaLubię to
136ObserwującyObserwuj
778SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
20.4 ° C
21.5 °
20.1 °
70 %
6.3kmh
35 %
wt.
20 °
śr.
19 °
czw.
19 °
pt.
18 °
sob.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE