19.3 C
Sandomierz
sobota, 25 czerwca, 2022
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeInwestycje idą pełną parą. Opatowski rynek i Skwer im. Gombrowicza w remoncie

Inwestycje idą pełną parą. Opatowski rynek i Skwer im. Gombrowicza w remoncie

REKLAMA

Trzy z czterech inwestycji w ramach rewitalizacji Opatowa są obecnie realizowane. Najbardziej zaawansowana jest przebudowa Skweru im. Gombrowicza. Przygotowanie budynku dla muzeum Templariuszy, modernizacja rynku i przebudowa skweru u zbiegu ulic 1. Maja i Sienkiewicza mają zostać zakończone jesienią tego roku.

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski podkreśla, że kierowany przez niego samorząd bardzo dobrze wykorzystał okres pandemii, przygotowując w tym czasie dokumentację projektową, rozstrzygając przetargi.

Okres pandemiczny wykorzystaliśmy przede wszystkim do tego żeby przygotowywać dokumenty do inwestycji najważniejszych w Opatowie i to się udało. Rozstrzygnęliśmy kilka przetargów. Do kilku następnych mamy już przygotowaną dokumentację i będziemy je rozstrzygać w najbliższym czasie. Pierwsze efekty widać. Skwer Gombrowicza idzie pełną parą. Też rozpoczęliśmy prace remontowe na rynku. Jeżeli chodzi o Skwer Gombrowicza nie potrwa to już długo. Mieszkańcy, którzy chodzą tamtędy, widzą efekty prac. Firma która wykonuje jedną i drugą inwestycję, podeszła do pracy bardzo solidnie. Jesteśmy zadowoleni zarówno z efektów jak i z jakości jej pracy. Myślę, że po zakończeniu prac mieszkańcy, państwo też będziecie mieli powody do radości .

Przebudowa Skweru im. Gombrowicza jest inwestycją najbardziej zaawansowaną. Fachowcy zmienili już układ alejek, kładą na nich nową nawierzchnię. Gajewski liczy, że Skwer będzie jedną z atrakcji turystycznych.

Skwer Gombrowicza będzie zupełnie przebudowany. Będą inne przebiegi alejek, będzie zmieniona nawierzchnia, będzie nowe oświetlenie parkowe, pojawią się nowe ławeczki i więcej zagospodarowanej zieleni. W przyszłości też myślimy o tym żeby taką mniejszą scenę ustawić pod murami. Intryguje mieszkańców najbardziej odsłonięty kanał, który zamierzamy wykorzystać w opowieści o średniowiecznym Opatowie i o Templariuszach. Mam nadzieję, że to też będzie jedna z atrakcji turystycznych.

REKLAMA
PILKINGTON

O 90 stopni obrócono popiersie wybitnego powieściopisarza, dramaturga urodzonego na Ziemi Opatowskiej w pobliskich Małoszycach. Jak podkreśla burmistrz Gajewski, autor m.in. Pornografii, Ferdydurke odwrócił swój wzrok od „wschodu”.

Gombrowicz odwrócił się od wschodu, po tym co zrobili Rosjanie. Takie były zamysły i takie były uzgodnienia z konserwatorem, żeby Gombrowicz nie patrzył w stronę wylotu z Opatowa, tylko na centralną część i żeby on był lepiej widoczny dla osób przejeżdżających od 1 Maja w kierunku Sienkiewicza.

REKLAMA

Koszt czterech sztandarowych dla Opatowa inwestycji to prawie 20 mln zł. Gmina pozyskała na nie środki z funduszy unijnych i krajowych. Trzy zadania mają być gotowe jesienią tego roku.

Łącznie wszystkie inwestycje: Skwer Gombrowicza, basen, więzienie i rynek to jest kwota pomiędzy 19 a 20 mln zł. To takiej wielkości rząd pieniędzy zostanie w Opatowie. Jeżeli chodzi o zakończenie prac to Gombrowicz będzie najszybciej zakończony. Natomiast firma zniknie, że tak powiem z Opatowa po zakończeniu prac na rynku i to będzie jesień tego roku. Cały sezon wakacyjno – letni będziemy mieli prace remontowo – budowlane na terenie rynku opatowskiego. Mam nadzieję, że 11 listopada w Święto Niepodległości Polski już na odświeżonym rynku będziemy mieli okazję urządzić uroczystość.

Trochę dłużej potrwa budowa basenu i wyposażenie muzeum Templariuszy. Burmistrz Gajewski chce aby oba zadania gotowe były do lata roku przyszłego.

Trwa remont Skweru im. Witolda Gombrowicza w Opatowie
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24
OSTATNIE ARTYKUŁY
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ WSZYSTKIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OBSERWUJ NAS

2,700FaniLubię
40ObserwującyObserwuj
140SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
NOVIS24

NAJPOPULARNIEJSZE

Sandomierz
bezchmurnie
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
60 %
1.8kmh
0 %
sob.
28 °
niedz.
29 °
pon.
30 °
wt.
32 °
śr.
26 °

OSTATNIE KOMENTARZE