11.5 C
Sandomierz
czwartek, 13 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaCARITAS DIECEZJI SANDOMIERSKIEJŚwiąteczne śniadanie dla Ukraińców w refektarzu sandomierskiego seminarium duchownego

Świąteczne śniadanie dla Ukraińców w refektarzu sandomierskiego seminarium duchownego

Caritas Diecezji Sandomierskiej zorganizował śniadanie wielkanocne dla obywateli Ukrainy, którzy przed okrucieństwem wojny uciekli z własnego kraju. Inicjatorem wspólnego posiłku był ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Termin śniadania był nieprzypadkowy, bo wierni obrządków wschodnich obchodzą właśnie Wielkanoc.

Ksiądz bp Edward Frankowski poświecił pokarmy, odmówił modlitwę, która była tłumaczona na język ukraiński i zasiadł do stołu razem z uchodźcami. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup podkreślił rolę wspólnej modlitwy. Wyraził nadzieję na rychły pokój, bo Ukraina na takie barbarzyństwo i ludobójstwo nie zasłużyła. Sytuację na Ukrainie nazwał piekłem.

Wspólna modlitwa Polaków i Ukraińców, którzy też przecież mają Boga w sercu, wierzą w Pana Boga, połączy nas. Najbardziej nas połączy modlitwa. Wszyscy ludzie dobrej woli dołączają się, nie tylko Polacy, ale w całym świecie trwa modlitwa w intencji Ukraińców, o ustanie tej wojny, o pokój na Ukrainie, o zwycięstwo prawdy dobra i piękna w tych właśnie ludziach wspaniałych, którzy bohatersko walczą i za tych, którzy przyjęli ich tak gościnnie jak choćby Polacy. To jest fenomen chyba w skali światowej, żeby w tak krótkim czasie ponad dwa miliony mieszkańców przyjąć, nie do obozów jak gdzie indziej się dzieje, ale do domów, jak braci. To jest piękny znak dla całego świata, jak trzeba być miłosiernym. Teraz mamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, na Ukrainie obchodzą Wielkanoc. Te dwa święta, ich Wielkanoc nasze Święto Bożego Miłosierdzia nas mobilizują duchowo, żeby modlitwa była bardzo intensywna, była żarliwa i żeby to serce nasze było otwarte bardzo szeroko na tą biedę, na potrzeby, na nieszczęścia i cierpienia tych ludzi, którzy nie zasłużyli na to co z nimi czynią, na to barbarzyństwo, na to ludobójstwo którego doznali.
Gest z naszej strony bardzo ich podnosi na duchu, daje im nadzieję , że razem możemy zwyciężyć, że będziemy mogli doczekać się pokoju i pomożemy sobie wzajemnie, żeby tą Ukrainę wydźwignąć z tych ruin, które Rosja im sprawiła. 
To co dzieje się na Ukrainie, to jest obraza Boża, to jest wielkie zło, to jest piekło.

REKLAMA
PILKINGTON

Ksiądz bp Edward Frankowski gorące słowa podziękowania skierował do sandomierskiego Caritasu za wsparcie i pomoc jaką niesie dla mieszkańców naszego wschodniego sąsiada. Szczególne pozdrowienia przesłał do pochodzącego z Niska biskupa pomocniczego diecezji charkowsko – zaporoskiej Jana Sobiło, który pozostał na Ukrainie razem ze swoimi wiernymi.

Gorące podziękowania dla Caritasu, bo ciągle posyłają następne transporty i to wielotonowe różnorakiej pomocy. Pozdrawiamy bardzo serdecznie, szczególnie księdza biskupa Jana Sobiło z diecezji charkowsko – zaporoskiej, który teraz przezywa bardzo trudne chwile razem ze swoimi wiernymi. Został tam, chce ponosić razem ze swoimi wiernymi wszystkie trudy, chce ich na duchu umacniać i do zwycięstwa prowadzić.

Ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiego Caritasu, który sfinansował spotkanie przy wielkanocnym stole, był pełen uznania dla wiernych z sandomierskiej diecezji za otwarcie swoich serc i drzwi dla uchodźców.

Caritas to jest miłość. Pomoc jest skierowana do konkretnych ludzi, którzy od lutego przeżywają trudny czas, czas wojny. Musieli uciekać, zostawiać swoje domy, swoje najbliższe rodziny. Część tych ludzi znalazło schronienie w naszej diecezji, w naszych ośrodkach, w naszych domach rekolekcyjnych, na plebaniach ale również i w prywatnych mieszkaniach. Cieszymy się bardzo, że nasi diecezjanie takim gorącym otwartym sercem otworzyli swoje serca, otworzyli drzwi swoich mieszkań i cały czas otwierają organizując wszelkiego rodzaju pomoc żywnościową, materialną. Są bardzo zatroskani żeby niczego im nie brakowało.
Cieszymy się, że jako jedna rodzina możemy się spotkać i wspólnie świętować, wspólnie spożyć śniadanie wielkanocne i chociaż troszeczkę im tej radości sprawić.
Chcemy żeby to nasze spotkanie było też umocnieniem dla nich, takim pełnym miłości, nadziei, siły, wiary, że ten trudny czas się skończy i że będziemy mogli święta przeżywać w pokoju.

REKLAMA -->

Sandomierski Caritas wysłał w ramach pomocy humanitarnej na Ukrainę 40 ton żywności. Ksiądz Bogusław Pitucha poinformował, że kolejny transport z żywnością do ogarniętej wojną Ukrainy wyruszy już w najbliższy poniedziałek.

Od nas już pojechało prawie 40 ton żywności W najbliższy poniedziałek rusza kolejny transport humanitarny, jest to 7 ton. Ta pomoc trafi bezpośrednio do Zaporoża.

Spotkanie przy wielkanocnym stole z uchodźcami z Ukrainy, którego gospodarzem był ksiądz Rafał Kułaga rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, było pierwszym w historii seminarium. Ksiądz Rektor uznał go za pouczające dla kapłanów, budujące fundamenty relacji czysto ludzkich i braterskich.

Cieszymy się z tej okazji spotkania z naszymi gośćmi Przy stole jestem z mamą dwóch synów która pochodzi z Irpienia. Przeżyła bardzo wojnę, pokazała zdjęcia domu, którego już nie ma. Oni musieli uciekać. Wdzięczność z ich strony jest dla nas przejmująca i pouczająca dla nas kapłanów, ale też dla tych którzy się przygotowują do kapłaństwa.
Pierwsze spotkanie. Szkoda, że z takiej sytuacji, z takiego powodu. Pomimo tego wszystkiego Chrystus, który jest życiem i zmartwychwstaniem, i święty Michał, który jest patronem naszego kościoła i Ukrainy będzie nam pomagał w budowaniu relacji ekumenicznych ale przede wszystkim takich czysto ludzkich, braterskich, bo to jest w tej chwili najważniejsze.

Posiłek przygotował Zakład Aktywizacji Zawodowej. W obsłudze kelnerskiej wsparli go diakoni seminarium. Uczestnicy spotkania zajadali się żurkiem z kiełbasą i jajkiem, pieczenią z sosem i ziemniakami oraz pysznym ciastem.

Każdy z gości otrzymał świąteczną babkę oraz upominki.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,418PolubieniaLubię to
189ObserwującyObserwuj
1,790SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
11.5 ° C
12 °
10.9 °
91 %
0.5kmh
100 %
czw.
11 °
pt.
20 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE