16.5 C
Sandomierz
piątek, 24 maja, 2024
REKLAMA
Strona głównaNa sygnaleAkcja na kominie cukrowni Włostów, efektowne zatrzymania przestępców i poszukiwania na gruzowisku

Akcja na kominie cukrowni Włostów, efektowne zatrzymania przestępców i poszukiwania na gruzowisku

Około godz. 10 mieszkańcy Włostowa usłyszeli potężną eksplozję. Okazało się, że jeden z budynków byłej cukrowni legł w gruzach. Na miejscu zdarzenia jako pierwsi pojawili się policjanci, za chwilę byli strażacy, karetki pogotowia. Kiedy ratownicy gorączkowo przeszukiwali gruzowisko jeden z policjantów usłyszał wołanie o pomoc. Głos dochodził z balkonu komina. Okazało się, że trzeba było wezwać grupę wysokościową. Kiedy strażacy wykonywali czynności ratownicze, policjanci musieli podjąć pościg za samochodami, którymi przemieszczały się osoby mogące mieć związek z eksplozją. Jedno podejrzane auto zostało siłą zatrzymane, a kontynuujący ucieczkę pieszo został złapany i powalony na ziemię. Drugi samochód zatrzymał się na tylnej osi kombajnu zbożowego. Jego kierowca i pasażer zostali zabrani do szpitala. Wynik zdarzenia, to cztery osoby poszkodowane. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Każdego roku służby ratownicze doskonałą swoje umiejętności w niesieniu pomocy, ratowaniu życia i mienia. We wtorek trenowali na terenie byłej cukrowni Włostów. Ćwiczenia „Cukrownia 2022” rozpoczęły się od eksplozji, która zamieniła w gruzowisko jeden z budynków. Jako pierwsi na miejscu pojawili się policjanci, którzy zabezpieczyli teren i rozpoczęli poszukiwanie osób poszkodowanychPo chwili do akcji włączyli się strażacy z KP PSP w Opatowie. Dyżurny opatowskiej formacji dysponuje do działań trzy samochody z dowódcą oraz zastępcą dowódcy JRG. Dodatkowo dysponuje OSP Lipnik oraz OSP Włostów.

REKLAMA
PILKINGTON

Dowódca JRG st. kpt. Sebastian Saramański dowiaduje się od obecnych na miejscu zdarzenia osób postronnych, iż zanim doszło do eksplozji widzieli oni dwóch mężczyzn wchodzących do budynku, który uległ zawaleniu. Policyjny pirotechnik sprawdził, czy nie ma ładunków wybuchowych. Strażacy wynoszą z gruzowiska osoby poszkodowane i oddają je pod opiekę ratowników medycznych z PCK Ostrowiec Św. oraz Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Teren gruzowiska zostaje sprawdzony przy użyciu kamery termowizyjnej. 

Strażacy proszą o pomoc grupę poszukiwawczo – ratowniczą. Fachowcy z Kielc teren gruzowiska sprawdzają za pomocą georadaru. Na szczęście nie znaleźli osób poszkodowanych.

REKLAMA -->

Na znajdującym się w pobliżu kominie jedna osoba prowadziła prace konserwacyjne nadajników sieci telefonicznych. W wyniku wybuchu konserwator stracił przytomność na podeście na wysokości około 40 metrów. Strażacy musieli wezwać grupę wysokościową z Kielc. Ratownicy ze stolicy województwa weszli na balkon komina (ok. 17 piętra) i sprowadzili poszkodowanego na ziemię.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie st. kpt. Sylwester Kochanowicz działania swoich podwładnych ocenił wysoko i podkreślił, że taki teren do ćwiczeń jest zawsze bardzo atrakcyjny i trudno dostępny. 

Oceniam ćwiczenia za udane. Przede wszystkim taki obiekt i teren trudno jest zorganizować na ćwiczenia. Gruzowiska są trudno dostępnymi miejscami. Tu mieliśmy dzięki panu staroście możliwość wykorzystania tego terenu. Cieszę się, że można było popracować wspólnie z grupą poszukiwawczo – ratowniczą i grupą wysokościową. Z tymi grupami ostatnio mamy dość rzadko okazję współpracować. Przy okazji tych ćwiczeń już na chwilę obecną udało się wypracować pełne schematy współpracy, które na pewno będą owocować w dalszym naszym funkcjonowaniu. 
Założenia zostały wykonane. Oczywiście to są ćwiczenia dynamiczne więc założenia do nich są ramowe, natomiast pewne elementy, epizody ulegają zmianie w trakcie. Kierownik ćwiczeń reaguje na bieżąco na podstawie sytuacji która jest. Dzięki temu można się dużo więcej nauczyć. 

Biorący udział w akcji ratowniczej policjanci zauważyli dwa samochody którymi mogły jechać osoby podejrzane o spowodowanie eksplozji. Policjanci ruszają za nimi w pościg. Uciekając przez miejscowość Włostów jeden z pojazdów zostaje siłą zatrzymany przez policję, natomiast drugi w wyniku nadmiernej prędkości wpada w poślizg i uderza w tylną oś kombajnu zbożowego, który wracał z serwisu i zostaje przez niego przygnieciony. Kierowca samochodu osobowego wraz z pasażerem jest uwięziony w pojeździe, który zaczyna się palić. Strażacy gaszą pożar i udzielają pomocy przedmedycznej. Następnie przekazują poszkodowanych ratownikom medycznym.

Policyjni antyterroryści w bezpośrednim pościgu zatrzymują kierowcę drugiego samochodu, który pieszo salwował się ucieczką. W akcji zatrzymania, mundurowych wsparł policyjny pies z opatowskiej jednostki. 

Nadkom. Wojciech Szymczak, Komendant Powiatowy Policji w Opatowie uznał ćwiczenia z udziałem wielu służb za potrzebne, ułatwiające późniejsze interwencje. 

Ćwiczenia dowódczo – sztabowe przeprowadzamy cyklicznie wspólnie z innymi służbami ratowniczymi, organizacjami, instytucjami. Są bezcennym materiałem do analizy, do wyciągania wniosków aby w rzeczywistych działaniach naszych służb, gdzie niesiemy pomoc, ratujemy mienie uniknąć nieprawidłowości, niedociągnięć. Ćwiczenia z całą pewnością niosą ze sobą same pozytywy. 

Komendant policji długa się zastanawiał jaką szkolną ocenę można wystawić strażakom, policjantom, ratownikom medycznym.

Z punktu obserwatora można te ćwiczenia ocenić bardzo dobrze. Widać było współpracę służb, komunikację. Nie było przeszkadzania i wchodzenia sobie w drogę.
Wiadomo, że ćwiczenia są zaplanowaną czynnością, natomiast w rzeczywistości robimy to na żywo, bez próby, bez przygotowania. Założenia ćwiczeń zostały wykonane i zrealizowane. Miejmy nadzieję, że przyniosą same korzyści. 

Strażaków z PSP wspierali druhowie ochotnicy z OSP: Iwaniska, Ożarów, Sadowie, Lipnik, Włostów, Brzezie. 

Z jakości wykonywania zadań przez jednostki OSP z Gminy Lipnik zadowolony był wójt, Andrzej Grządziel, który podkreślił, że samorząd dba o OSP.

Jest to takie oczko w głowie, jeśli chodzi o straż pożarną. Tym jednostkom, które bardzo czynnie działają, nigdy nie odmawiamy dofinansowania na sprzęt, czy mundury. Zawsze wychodzimy im naprzeciw. W bieżącym roku kończymy termomodernizację wszystkich remiz OSP. W przyszłym w każdej z remiz zostaną zamontowane fotovoltaika i ogrzewanie gazowe.

Ćwiczeniom z uwagą przyglądali się rozjemcy, którzy je oceniali. 

St. kpt Grzegorz Stawiarz z KP PSP w Staszowie powiedział, że na ocenę trzeba będzie poczekać. Dodał, że zawsze zdarzają się niedociągnięcia.   

Musimy troszeczkę zaczekać. Pierwsze informacje będą podane później. Wszystko jest zapisane, ocenione. Będzie czas na podsumowanie tych ćwiczeń. Zawsze jakieś niedociągnięcia są na ćwiczeniach. Ćwiczymy żeby dojść do perfekcji. Gdy przyjdzie zdarzenie w pełnym realu strażacy zadziałają profesjonalnie, tak aby wszystko grało. 

Od samego początku ćwiczenia bacznie obserwowali przedstawiciele świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego w Kielcach bryg. Marcin Nyga i mł. kpt. Marcin Grzyb.

Gorące podziękowania komendanci policji i straży skierowali dla PCK Ostrowiec Św. oraz Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

W podsumowaniu ćwiczeń „Cukrownia 2022” wzięli udział opatowscy starostowie, pracownicy zarządzania kryzysowego. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,206PolubieniaLubię to
185ObserwującyObserwuj
1,760SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
95 %
2.1kmh
94 %
pt.
25 °
sob.
26 °
niedz.
24 °
pon.
23 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE