13.1 C
Sandomierz
środa, 29 maja, 2024
REKLAMA
Strona głównaInneMarcin Marzec przegrał z Katarzyną Radziwiłko w NSA. Ile kosztują błędne decyzje...

Marcin Marzec przegrał z Katarzyną Radziwiłko w NSA. Ile kosztują błędne decyzje Burmistrza Sandomierza?

Do dziś nie poznaliśmy kwoty wypłaconej w ramach zawartej ugody w sądzie pracy byłej dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury Katarzynie Radziwiłko, po tym jak została niezgodnie z prawem zwolniona przez burmistrza Marcina Marca. Za to dziś wiemy, że równocześnie trwające w sprawie zwolnienia dyrektorki postępowanie w sądzie administracyjnym zakończyło swój bieg. 9 kwietnia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym Burmistrz Sandomierza przegrał z Katarzyną Radziwiłko. Wczoraj doręczono postanowienie sądu w tej sprawie.

O sprawie zwolnienia dyrektor Radziwiłko pisaliśmy w październiku, po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok stwierdzający nieważność zarządzenia Burmistrza Miasta Sandomierza dotyczącego odwołania ze stanowiska dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury Katarzyny Radziwiłko.

SPRAWA W SĄDZIE PRACY

Tu warto przypomnieć, że w sprawie „medialnego” zwolnienia toczyły się dwa postępowania. Jedno w sądzie pracy, gdzie wskutek mediacji burmistrzowi i dyrektorce udało się dojść do porozumienia. W wyniku tego zawarli ugodę, w ramach której wypłacone z publicznych środków pieniądze otrzymała niesłusznie zwolniona dyrektor, tym samym bieg sprawy w sądzie powszechnym został zakończony. Kilkukrotnie pytaliśmy sandomierski magistrat, jaką kwotę zapłacili podatnicy za to „rozstanie”, niestety odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Burmistrz tłumaczył to zawartą klauzulą poufności. Wobec tego o tę kwestię formalnie zapytaliśmy obecną dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, jednak tu podobnie odpowiedzi nam nie udzielono. Sprawa z naszej strony trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a wyrok z 14.03.2024 r. zobowiązał dyrektorkę SCK do rozpatrzenia naszego wniosku. Niestety do czasu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy żadnego dokumentu.

SPRAWA BYŁEJ DYREKTORKI W SĄDZIE ADMINISTRACYJNYM

Równolegle natomiast do sprawy w sądzie pracy, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Katarzyna Radziwiłko zaskarżyła decyzję burmistrza Marcina Marca, na podstawie której nastąpiło rozwiązanie z nią umowy.

REKLAMA -->
ZARZĄDZENIE O ODWOŁANIU

Sprawa ta w sądach administracyjnych toczyła się kilka miesięcy. Wyrokiem z 4 października 2023 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał, że zarządzenie burmistrza było nieważne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach stwierdził w ubiegłym roku nieważność zarządzenia Burmistrza Miasta Sandomierza dotyczącego odwołania ze stanowiska dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury, Pani Katarzyny Radziwiłko. Sąd uznał, że Burmistrz naruszył przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, które wyraźnie określają, że odwołanie dyrektora instytucji kultury musi być poprzedzone konsultacjami oraz zasięgnięciem opinii związków zawodowych działających w danej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Stanowisko Burmistrza opierało się na błędnym założeniu, że procedura taka nie obowiązuje, podczas gdy brzmienie przepisów i utrwalona linia orzecznicza sądów administracyjnych nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Pomimo jednoznacznego stanowiska sądów, burmistrz wniósł skargę od wyroku. – przekazała STV.INFO mecenas Agata Ibrom, pełnomocnik Katarzyny Radziwiłko

TEN WYROK WRAZ Z UZASADNIENIEM MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/36A6B9941C

Po niekorzystnym dla siebie wyroku, burmistrz Marcin Marzec złożył skargę kasacyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Sąd jednak ponownie stanął po stronie Katarzyny Radziwiłko i postanowieniem z 31 stycznia 2024 roku odrzucił skargę kasacyjną burmistrza. Ten nie dawał za wygraną i złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niestety dla burmistrza, postanowieniem z 9 kwietnia 2024 roku w sprawie II OZ 182/24 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił to zażalenie. Tym samym bieg sprawy trwającej kilka miesięcy został zakończony porażką Marcina Marca.

Dnia 9 kwietnia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie pełnomocnika Burmistrza Miasta Sandomierza na postanowienie odrzucające skargę burmistrza na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 4 października 2023 r. Tym samym wyrok WSA stał się prawomocny. – wyjaśniła mecenas Agata Ibrom

KWESTIA AUDYTU W UZASADNIENIU O ODWOŁANIU DYREKTORKI

Wracając do wydanego zarządzenia burmistrza warto zwrócić uwagę, że jego integralną częścią jest „Akt odwołania ze stanowiska dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury” wraz z uzasadnieniem. W dokumencie o którym mówimy (opublikowanym wyżej), uzasadniając decyzję o odwołaniu burmistrz lwią część poświęcił przytoczeniu treści sprawozdania z przeprowadzonego w SCK audytu przez urzędników Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. Tutaj warto zaznaczyć, że dyrektor Radziwiłko funkcję objęła 1 lutego 2022 roku, zaś audyt dotyczył także okresu na długo przed tą datą. Kontrolerzy sprawdzali kwestie organizacyjne i finansowe w Sandomierskim Centrum Kultury od 1 stycznia 2019 roku do 5 maja 2022 roku, co oznacza, że Radziwiłko za wątki poruszone w audycie mogła odpowiadać tylko w okresie luty – maj 2022 roku.

CAŁĄ TREŚĆ AUDYTU PUBLIKUJEMY TUTAJ (kliknij i pobierz):

Przypomnijmy, że teraz po zakończeniu całej ścieżki sądowo-administracyjnej, z wygranym wyrokiem w ręku była dyrektor Katarzyna Radziwiłko może występować przeciwko burmistrzowi Marcinowi Marcowi z powództwa cywilnego. Według ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, już z własnej kieszeni Marcin Marzec może zapłacić nawet 12-krotność swojego wynagrodzenia na rzecz Katarzyny Radziwiłko, jeśli ta wygrałaby takie, kolejne postępowanie w sądzie cywilnym.

Po przegranej batalii burmistrza Sandomierza z Katarzyną Radziwiłko, która przed niezawisłymi sądami obroniła swoje dobre imię, na koniec pozostają pytania: Dlaczego po raz kolejny kwestie proceduralne pokonały burmistrza? Dlaczego za błędne decyzje Marcina Marca płaci podatnik? Czy konsekwencji finansowych nie powinien ponieść urzędnik, który podjął takie decyzje?

2 KOMENTARZE

3.5 4 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
San

STV załatwiło Marca.

San

Dlaczego redakcja STV kasuje komentarze w których jest napisane że załatwiło Marca!!!

spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,243PolubieniaLubię to
185ObserwującyObserwuj
1,760SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
13.1 ° C
14.3 °
13.1 °
91 %
0.8kmh
100 %
śr.
25 °
czw.
22 °
pt.
25 °
sob.
23 °
niedz.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE