12 C
Sandomierz
czwartek, 13 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeDuży może więcej. Miejski Obszar Funkcjonalny Staszowa szansą na duże pieniądze 

Duży może więcej. Miejski Obszar Funkcjonalny Staszowa szansą na duże pieniądze 

Dobiegają końca konsultacje strategii rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Staszowa, do którego należą Staszów, Oleśnica oraz Rytwiany. Partnerzy MOF będą mogli pozyskiwać środki z konkursów, ale też środki niekonkurencyjne, przeznaczone wyłącznie dla nich. 

W czerwcu ubiegłego roku władze samorządowe Staszowa, Rytwian, Oleśnicy podpisały porozumienie w sprawie utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Paweł Walczyszyn z InicjatywyLokalnej.pl, która przygotowuje strategię rozwoju tych trzech samorządów powiedział, że dokument jest na etapie ostatnich konsultacji.

Miejskie obszary funkcjonalne są wyznaczone w każdym województwie . W świętokrzyskim jest ich 8. Miasto Staszów zostało liderem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, które we współpracy z Gminą Rytwiany i Gminą Oleśnica tworzą pewną przestrzeń, pewien obszar, w którym powinny odbyć się konkretne inwestycje wspólne dla trzech gmin, po to by się rozwijały.  

REKLAMA
PILKINGTON

Zaletą Miejskich Obszarów Funkcjonalnych jest możliwość pozyskania środków dedykowanych wyłącznie dla nich. 

Partnerzy MOF będą starały się uzyskać środki finansowe na inwestycje. Będą to środki o które trzeba ubiegać się w konkursach i środki niekonkurencyjne, niedostępne dla innych, tylko dla tych z MOF.

REKLAMA -->

Według burmistrza Leszka Kopcia przynależność Staszowa do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, to szansa na rozwój i co najważniejsze na dodatkowe środki.

Każda strategia, plan przyszłościowy jest bardzo ważny dla każdej organizacji, również dla samorządu i dla naszych mieszkańców. Dzięki programowi poznajemy swoje potrzeby związane z komunikacją, rozwojem gospodarczym, ale również z rozwojem kulturalnym i turystycznym. Głównym celem jest pozyskanie środków. Mamy nadzieję, że ta perspektywa w końcu zostanie uruchomiana i w końcu będzie można sięgać po środki, które są niezbędne aby się nasze miejscowości rozwijały.
Planujemy dużo inwestycji związanych głównie z rewitalizacją, która jeśli chodzi o Staszów, jest bardzo ważna, ponieważ jesteśmy jednym z nielicznych miast w województwie świętokrzyskim który rewitalizacji nie przeszło. Oprócz tego planujemy angażowanie środków w czystą odnawialną energię. Planujemy wykonać zrównoważony transport. Stary dworzec PKP chlelibyśmy wykorzystać pod kątem przewozów kolejowych pasażerskich, przewozów pasażerskich autobusowych. Dworzec to również miejsce w którym można zostawić samochód przesiąść się bądź to, do autobusu miejskiego napędzanego wodorem, czy energią elektryczną albo przesiąść się po prostu na rower i korzystać ze ścieżek, które też planujemy wspólnie z tymi gminami wybudować.  
Chcemy to wszystko powiązać w jeden system, w jedną całość.

Paweł Walczyszyn z InicjatywyLokalnej.pl podkreśla, że ten obszar ma swoje słabe i mocne strony. Słabe to m.in. niska przedsiębiorczość, a duży potencjał to 150 ha terenów inwestycyjnych. 

Przede wszystkim niska przedsiębiorczość mieszkańców na tym obszarze. Jak robimy sobie porównanie do innych tego typu obszarów, to np. ilość nowozakładanych działalności gospodarczych, czy ilość firm funkcjonujących w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców jest niestety niska. O to trzeba zawalczyć. Z drugiej strony musimy mówić o potencjałach i obszarach wzrostu. To Grzybów i wykorzystanie linii LHS, czy tereny inwestycyjne wykorzystujące historię tego miejsca, np. dziedzictwo przemysłowe. Trzeba brać pod uwagę możliwości 150 ha terenów inwestycyjnych, którymi dysonuje miasto na tym terenie. Pewnie się okaże, że to są jedne z największych, o ile nie największe tereny inwestycyjne z uregulowanym stanem prawnym. To już całkiem inaczej wygląda na tle województwa i możliwości inwestycyjnych. 
Do tego trzeba dołożyć całkiem duże środki jakie otrzyma MOF z kontraktu programowego województwa oraz pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy na obszar przemysłowy.

Kolejny obszar rozwoju, to mobilność miejska.

Dążenie jest do tego abyśmy używali jak najmniej samochodów. Czyli wchodzimy w ścieżki rowerowe, niskoemisyjny transport.

Termomodernizacja, to trzeci wypracowany projekt rozwoju dla trójkąta Staszów – Rytwiany – Oleśnica. 

Trzeci projekt, to kwestia termomodernizacji i tego co się wiąże z oszczędzaniem energii, przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Pojawiają się nam baterie, magazyny energii. Produkujemy energię i na własne potrzeby ją wykorzystujemy. 

Opracowane propozycje projektów dla staszowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego koncentrują inwestycje i pokazują które z nich mogą, ale nie muszą wygenerować rozwój tych trzech gmin.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,418PolubieniaLubię to
189ObserwującyObserwuj
1,790SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
12 ° C
13.1 °
10.9 °
91 %
0.5kmh
100 %
czw.
12 °
pt.
20 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE