Zakończył się 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, do którego sandomierska książnica włączyła się bardzo aktywnie. W ramach podsumowania, zorganizowano spotkanie autorskie z Andżeliką Chuchnowską, promującą swój tomik poezji „Szepty Duszy”, napisany w Sandomierzu. W tomiku zawarła utwory poświęcone właśnie temu miejscu.
Jak mówi autorka, dla niej to wyjątkowy dzień. – Po raz pierwszy wydałam tomik w języku polskim. Wcześniej ukazał się tomik w języku ukraińskim, mający prezentację w mojej ojczyźnie – mówi. – Tematyką dzieła po polsku są między inny sprawy wojny na Ukrainie – dodaje.
Pani Andżelika przez 20-lat z mężem mieszkała w Sandomierzu, później wyjechała na Ukrainę. W trakcie wojny wróciła. Znalazła zatrudnienie w jednej z sandomierskich podstawówek, pracując jako pomoc nauczyciela w klasie z dziećmi z Ukrainy.
Promocja tomiku poezji ukraińskiej autorski zakończyła 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Dla pracowników książnic był to wyjątkowy czas, co podkreśla Wojciej Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza w Sandomierzu.
– Tegoroczne hasło wydarzenia to Biblioteka, miejsce na czasie – zauważa dyrektor. – Staraliśmy się tak ułożyć program, aby trafił w różne gusta i do różnych grup wiekowych.
W ramach akcji, Małgorzata Chrzelest opowiedziała o Michale Świerzowiczu, sandomierskim nauczycielu i bibliotekarzu. W kolejnym dniu, doktor Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu mówiła o księdzu Janie Wiśniewskim. Wyświetlono też film dla tutejszych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Z kolei dla licealistów Michał Cetnarski, 18-letni pisarz, popularyzował czytelnictwo w oparciu o fabułę inspirowaną grami komputerowymi.
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek organizowany jest już po raz 21. Akcja, co roku pod innych hasłem, przeprowadzana jest od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Promuję ideę czytelnictwa i bibliotekę, jako miejsce przyjazne. Program podkreśla rolę czytania i biblioteki w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększaniu prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Tegoroczne hasło „Biblioteka – miejsce na czasie”, której autorką jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, określa przestrzeń, dostępną dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. Jej zdaniem, biblioteka ma być centralnym miejscem doświadczeń kulturalnych, nie ograniczającą się do tradycyjnych książek.
Tegoroczne hasło promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy.