24.8 C
Sandomierz
wtorek, 26 września, 2023
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoBudowa centrum templariuszy to zysk dla Opatowa

Budowa centrum templariuszy to zysk dla Opatowa

Ludzie uniwersytetów debatowali w Opatowie w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury podczas IX konferencji naukowej z cyklu Ogólnopolskie Spotkania Historyków, Archeologów, Prawników i Politologów zatytułowanej „Templariusze a sztuka, architektura i archeologia Opatowa”.

To dobrze, że naukowcy zajęli się problemem obecności zakonu templariuszy w Opatowie właśnie w czasie, kiedy w tym mieście realizowana jest budowa muzeum tego zakonu. Uczestnicy debaty mogli usłyszeć argumenty tych, którzy hołdują tezie o obecności oraz tych, którzy mówią, że absolutnie zakonników w Opatowie nie było.

REKLAMA

Prof. Maria Starnawska należy podobnie jak moderator panelu „Historia i architektura zakonu templariuszy” dziekan Wydziału Humanistycznego UJK w Kiecach prof. Beata Wojciechowska do grupy twierdzących, że w Opatowie templariusze nie mieli swojej siedziby.

Otóż informacja o tym, że mieliby być w Opatowie templariusze pojawia się dopiero w XV wieku, a jak państwo pewnie wiedzą zakon templariuszy został skasowany na początku XIV wieku. Informacja taka pojawia się u Długosza, czyli naszego dziejopisa wielkiego, który opisując dobra kościelne na terenie diecezji krakowskiej stwierdził, że przy kolegiacie opatowskiej rezydowali templariusze, że był to największy dom templariuszy w Polsce. Były tam przy portalu zachodnim dwie rzeźby przypominające templariuszy ale ze względu na to, że templariusze zostali przez kościół skasowani i dlatego współczesny Długoszowi dziekan opatowski kazał rzeźby zniszczyć. Ponieważ zniszczył, to nie wiemy kogo one przedstawiały. Templariuszy z Opatowa miał usunąć Henryk Brodaty i wszystko się nie zgadza. Po pierwsze widzą państwo jak wygląda kolegiata w Opatowie i jak wyglądały kaplice templariuszy na ziemiach polskich. Zakony rycerskie nie zajmował się duszpasterstwem i taki budynek kościelny jak kolegiata byłby zupełnie nie potrzebny. Po drugie wiemy kto tam rezydował. W 1206 roku mamy poświadczonych tam kanoników świeckich. Trudno sobie wyobrazić aby templariuszy usuwał Henryk Brodaty, który był ich wielkim protektorem.

REKLAMA
PILKINGTON

Pani profesor Starnawska uzasadniła, że nie można potwierdzić obecności zakonników w Opatowie także na podstawie innych dokumentów jak chociażby wystawionego właśnie w Opatowie przez Kazimierza Sprawiedliwego w 1189 roku. 

Grzegorz Gajewski należy do grupy zwolenników obecności templariuszy w Opatowie, choć przyznaje, że dowodów pobytu zakonu w mieście nad Opatówką nie ma. Burmistrz stwierdził, że profesor Starnawska nie rozwiała wątpliwości co do obecności w Opatowie braci zakonnych z czerwonym krzyżem na płaszczu.

Nie rozwiała wątpliwości. Potwierdziła tylko to o czym wiedzieliśmy, że nie istnieją dokumenty, które by mówiły o osadnictwie templariuszy na Ziemi Opatowskiej. O tym wiedzieliśmy. Trzeba pamiętać, że według podań, którymi dysponujemy, to tutaj miała być pierwsza komturia templariuszy z XII wieku. Mówimy o czasach, których pani profesor nie dotknęła. O tym, że na zachodnich ziemiach polskich osadnictwo templariuszy nastąpiło później, to też wiedzieliśmy.
Mnie urzekła jedna rzecz. Pani profesor też pokazywała budowle kapliczne templariuszy i uderzające mamy podobieństwo do naszej świątyni w Ptkanowie. Może to jest ślad, który będzie potwierdzał to o czym mówimy.

Nawet jeśli zakon nie miał siedziby w Opatowie, to Europejskie Centrum Templariuszy zostanie utworzone -zapewnił burmistrz Gajewski.

Nawet jeżeli się okaże, że templariuszy nie było, to nie jest to dla nas warunek sine qua non żeby stworzyć centrum. Dyskusja trwa, trwała i trwać będzie dopóki nie znajdziemy dokumentów, które stanowczo by wykluczały obecność templariuszy na Ziemi Opatowskiej albo by stanowczo potwierdzały tą obecność.

Nadzieję, zwolenników obecności zakonu w Opatowie podtrzymał profesor Jarosław Jarzewicz, który stwierdził, że jeden z kościołów nadany templariuszom na terenie Niemiec jest bliźniaczo podobny do opatowskiej kolegiaty.

Artysta plastyk, Adam Hanuszkiewicz uznał budowę centrum templariuszy za dobry pomysł marketingowy, a to czy zakon był bezpośrednio związany z Opatowem jest jego zdaniem rzeczą wtórną.

Ja nie wiążę tego wszystkiego z uprawdopodobnieniem czy byli, czy niebyli. To dla mnie jest wtórne. W sensie reklamowym myślę, że jest to bardzo ciekawa i sympatyczna idea. Jeżeli nikt do tej pory nie zawłaszczył w takiej skali, która mogłaby być większa w wykonaniu nas tutaj w Opatowie i zbudowania takiego centrum, które by jednocześnie nie tyle promowało samą ideę obecności bezpośredniej ale opowiadało w ogóle o templariuszach, o bankowości, o tym jaki mieli wpływ i sumowało tą wiedzę, to jest to bardzo interesujące. Miejsce i sama idea turystyczno – promocyjna bardzo sympatyczna.

Trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że Opatów budując centrum poświecone zakonnikom może tylko zyskać.

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,448PolubieniaLubię to
135ObserwującyObserwuj
767SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
bezchmurnie
24.8 ° C
24.8 °
24.8 °
34 %
5kmh
0 %
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
26 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE