23.7 C
Sandomierz
wtorek, 28 maja, 2024
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoW Zawichoście uczcili 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W Zawichoście uczcili 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Zawichost pamięta o bohaterach. W ostatni weekend uczczono tam po raz kolejny rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości patriotyczne rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie powstańców styczniowych – braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich.   Organizatorami uroczystości byli: Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu, Marek Kwitek Poseł na Sejm RP. Współorganizatorami byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście i 3. Batalion Radiotechniczny.

REKLAMA
PILKINGTON

Dokładnie 159 lat temu, 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe. Największy w XIX wieku polski zryw narodowy, pochłonął kilkadziesiąt tysięcy ofiar. W ogromnym stopniu te tragiczne wydarzenia wpłynęły również na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

W historii Zawichostu wybuch powstania styczniowego ma ogromne znaczenie, ponieważ karą za stawiany opór wobec zaborcy była utrata praw miejskich. Jak przyznaje burmistrz Katarzyna Kondziołka dla Zawichościan to rocznica bardzo ważna, dlatego od czterech  lat obchody w takiej formie są kontynuowane.

REKLAMA -->

 W 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w Czyżowie Szlacheckim i Zawichoście  uroczystości patriotyczne, w których udział wzięli m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, służb mundurowych, instytucji oświaty i kultury, gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, a także duchowni oraz mieszkańcy.

   Dwudniowe obchody rocznicowe rozpoczęły się w sobotę, 22 tycznia br., na cmentarzu parafialnym w Czyżowie Szlacheckim, gdzie z udziałem delegacji z gminy Mirzec, na rodzinnych grobach powstańców: Jadwigi Prendowskiej, Jadwigi Świątkiewiczowej (matka ks. Stanisława Świątkiewicza), Antoniego Szelągiewicza, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Następnie w kościele pw. Wszystkich Świętych i św. Jana Nepomucena w Czyżowie Szlacheckim odprawiona została Msza Święta w intencji uczestników Powstania Styczniowego oraz Ojczyzny, której przewodniczył ks. Stanisław Gaweł. 

   Niedzielne uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów na cmentarzu św. Leonarda, przy grobie braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich. Część patriotyczna odbyła się przy tablicach upamiętniających braci Nurowskich powstańców styczniowych, gdzie nastąpiło złożenie wieńców i zapalenie zniczy.  Następnie w kościele  pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście zebrani modlili się w intencji uczestników Powstania Styczniowego. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Piotr Szpyt. Po zakończeniu części oficjalnej, w zawichojskiej strażnicy OSP, miała miejsce prelekcja posła Marka Kwitka nt. Powstania Styczniowego 1863 roku. 

   Wydarzenie odbyło się w asyście wojskowej 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego oraz przy oprawie muzycznej w wykonaniu członków Sandomierskiej Orkiestry Dętej. 

fot. Robert Gradziński, MGOK Zawichost

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
REDAKCJA | redakcja@stv.info
REDAKCJA | redakcja@stv.infohttps://stv.info/
STV.INFO - Twój nowy portal informacyjny. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla Ciebie.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,233PolubieniaLubię to
185ObserwującyObserwuj
1,760SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
23.7 ° C
23.8 °
23.7 °
57 %
4.6kmh
98 %
wt.
23 °
śr.
23 °
czw.
21 °
pt.
25 °
sob.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE