W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Sandomierzu odbyły się obchody upamiętniające ofiary komunistycznych represji.
13 grudnia 1981 roku. Ta data na zawsze niechlubnie zapisała się w historii Polski. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi i rozpoczęły się aresztowania przeciwników komunistycznej władzy.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. To szczególna data przyznał obecny na obchodach wicemarszałek Grzegorz Socha.
Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Kilka lat później rozpoczęły się obrady okrągłego stołu, które przyniosły zmiany ustrojowe – powrót do trójpodziału władzy i wolne wybory. Orzeł w godle Rzeczypospolitej Polskiej odzyskał koronę, a Solidarność zwyciężyła.
Wolność nie jest dana raz na zawsze przypomniał dziś Andrzej Bolewski przewodniczący Rady Miejskiej w Sandomierzu.
Sandomierskie obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się w bazylice katedralnej mszą świętą. Następnie uczestnicy tej uroczystości przeszli przez starówkę przed pomnik „Solidarności”, znajdujący się na skwerze obok Bramy Opatowskiej. Tam ułożyli kwiaty i zapalili znicze. Wydarzenie zwieńczyło ułożenie z płonących zniczy krzyża.
Współorganizatorami obchodów rocznicowych są: Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Sandomierzu, Stowarzyszenie „Pamięć i Solidarność’, miejskie struktury Prawa i Sprawiedliwości, Jednostka Strzelecka 2018 i Klub Gazety Polskiej w Sandomierzu.