9.8 C
Sandomierz
wtorek, 23 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaOświataDzień otwarty szkoły specjalnej w Jałowęsach. Była rodzinna i sportowa atmosfera

Dzień otwarty szkoły specjalnej w Jałowęsach. Była rodzinna i sportowa atmosfera

Przepiękny montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Jałowęsach na początek  „Dnia otwartego” placówki. W tym dniu ośrodek gościł rodziców uczniów, władze samorządowe, przedstawiciela policji. Goście byli zachwyceni placówką, podkreślali doskonale warunki jakie ma szkoła w procesie edukacji i wychowania.

Dyrektor ośrodka Renata Foremniak powiedziała że celem „Dnia otwartego” jest poznanie, zrozumienie i akceptacja ludzi ze specjalnymi potrzebami.

Po to żeby być na kogoś otwartym, trzeba go poznać, zrozumieć i zaakceptować i temu służy dzień otwarty. Jeżeli już poznamy, zrozumiemy i zaakceptujemy to może w dalszej kolejności polubimy a może nawet pokochamy. Jeżeli tak się dzieje to jesteśmy otwarci na ludzi na dzieci ze specjalnymi potrzebami i wówczas dobrze się we własnym towarzystwie czujemy. Taki cel, taka idea przyświeca dzisiejszemu spotkaniu i dzisiejszemu świętu naszej szkoły.

REKLAMA
PILKINGTON

Wyjątkową, rodzinną atmosferę jaka panuje w placówce podkreśliła przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego, Bożena Kornacka. Pani przewodnicząca stwierdziła, że dla uczniów ośrodek jest drugim domem, dodając, że jest to zasługa ciężko pracującej kadry pedagogicznej.

Jałowęsy są taką szczególną placówką. Samo otoczenie, warunki, przyjemna atmosfera. Dzisiaj potwierdzone zostały wysokie kwalifikacje kadry. Przygotowany przepiękny występ artystyczny. Zdaję sobie z tego sprawę ile pracy trzeba włożyć, żeby te dzieci do takich pięknych występów przygotować. Chylę czoła przed kadrą. Potrafią dzieci pięknie uczyć, wychowywać, przystosowywać do życia w społeczeństwie. Odniosłam wrażenie, że te dzieci czują się tu jak w domu. Ta placówka jest dla nich drugim domem.

Przewodnicząca Kornacka podkreśliła, że samorząd powiatowy dba o placówki takie jak w Jałowęsach, sukcesywnie podnosi ich standard.

REKLAMA -->

Władze powiatu na bieżąco monitorują funkcjonowanie ośrodka w Jałowęsach podkreślił Andrzej Gajek, radny i członek zarządu, który jednocześnie zaakcentował wyjątkowość placówki z przepięknym parkiem i pomnikami przyrody. 

Ten ośrodek wyróżnia się spośród innych które mamy. Przede wszystkim tym, że jest pełna integracja wychowanków poprzez sport i tego typu zajęcia. To ośrodek który przoduje w naszym powiecie. Uczestniczy w olimpiadach specjalnych i innego typu zawodach. To jest zasługa pani dyrektor w bardzo dużym stopniu. Tak się dzieje, jeżeli jest lider, który coś chce zrobić. Ciągnie za sobą kadrę, wprowadza element terapii poprzez sport i tak właśnie w tym ośrodku się dzieje. Polecam ten ośrodek. Jeśli państwo przejdą dookoła budynku, to zobaczycie jak fantastycznie jest położony. Ile tutaj mamy pomników przyrody. Co to daje? Daje specyficzne warunki tym, którzy w tym ośrodku przebywają. Kontakt z naturą, możliwość spędzenia czasu, organizowania zajęć terapeutycznych w tych fantastycznych warunkach.

Jednym z celów „Dnia otwartego” jest zaprezentowanie oferty edukacyjnej i bazy dydaktycznej jaką posiada placówka. Ośrodek w którym obecnie uczy się prawie 40 uczniów ma bogatą ofertę i fantastycznych nauczycieli, włącznie z pedagogiem, psychologiem, logopedą.

Mamy szkołę podstawową specjalną, mamy szkolę przysposabiającą do pracy. Kształcimy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim umiarkowanym, znacznym. Z afazją, z autyzmem. Mamy bogatą ofertę zajęć szklonych, gdzie stosujemy bardzo dużo nowoczesnych i jak najbardziej adekwatnych metod, ale również zajęć rewalidacyjnych, zajęć specjalistycznych i bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Mamy możliwość żeby dzieci były do szkoły dowożone naszym własnym transportem. Dzieci mogą przebywać w internacie od poniedziałku do piątku. Jeśli byłaby potrzeba również i w weekendy. Oferujemy pełnodobową opiekę i pracę z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W SOSW w Jałowęsach aktywnie działa Klub Olimpiad Specjalnych „Tempo”. Dzięki systematycznym treningom członkowie klubu uczestniczą w zawodach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i światowych.

W procesie opiekuńczo wychowawczym uczniowie i kadra pedagogiczna zawsze mogą liczyć na pomoc opatowskiej policji zapewnił dzielnicowy sierż. sztab. Kamil Kaptur, który uczestniczył w „Dniu otwartym” szkoły w Jałowęsach. .

Mamy stały kontakt z panią dyrektor, pedagogami. Gdy zaistnieją problemy, czy mają jakieś zapytania do policji, staram się ze swej strony pomagać.

Oprócz uroczystej akademii, była rywalizacja sportowa, pokazowe zajęcia z rękodzielnictwa, szycia na maszynie. Była też okazja konsultacji z pedagogiem. Święto szkoły upłynęło w miłej i co ważne rodzinnej atmosferze.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,975PolubieniaLubię to
180ObserwującyObserwuj
1,690SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie małe
9.8 ° C
13.7 °
9.3 °
56 %
2.2kmh
38 %
wt.
12 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
15 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE