29.7 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaInneDruhom nie przeszkodziła ulewa. Po 20 latach do Zawichostu wróciły zawody w...

Druhom nie przeszkodziła ulewa. Po 20 latach do Zawichostu wróciły zawody w sporcie pożarniczym

OSP Dziurów wygrał gminne zawody w sporcie pożarniczym jakie rozegrane zostały w sobotę w Zawichoście. Strażacy zaprezentowali dobrą sprawność fizyczną, umiejętność rozwijania linii gaśniczych. Fatalna pogoda nie odstraszyła widzów. Druhom kibicowała burmistrz Katarzyna Kondziołka, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, miejscowa społeczność. Nie zabrakło stoisk Kół Gospodyń Wiejskich z pysznościami, policji, służby zdrowia. Ze względu na ulewny deszcz nie odbyła się część artystyczna i atrakcje dla dzieci z okazji ich święta.

Katarzyna Kondziołka była zadowolona z reaktywacji gminnych zawodów w sporcie pożarniczym po bardzo długiem okresie przerwy. Ochotnicza Straż Pożarna zdaniem pani burmistrz odgrywa ważną rolę w życiu gminy i jest jednym z centrów życia społeczno-kulturalnego. 

Na terenie miasta i gminy Zawichost jest 8. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W przeciągu ostatnich 3 lat powstały dwie nowe jednostki i 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze. Z czego bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, że te dobre tradycje związane ze strażą będą przekazywane w naturalny sposób z pokolenia na pokolenie. Nasi mieszkańcy mogą zawsze liczyć na strażaków w różnych warunkach, czy są to pożary, czy zagrożenia powodzią. Straż jest takim naturalnym centrum życia społecznego – kulturalnego naszej społeczności. 

REKLAMA
PILKINGTON

Burmistrz Zawichostu podkreśliła bardzo dobrą współpracę samorządu miejsko-gminnego z miejscową strażą pożarną. 

Zawsze możemy liczyć na strażaków w bardzo rożnych sytuacjach, przy organizacji imprez kulturalnych, sportowych, religijnych. Zawsze, nie tylko w sytuacji zagrożenia.

W listopadzie 2021 roku prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Zawichoście została Anna Mazur. Pod jej krótkimi rządami straż zmienia swoje oblicze. Po 20 latach przerwy zorganizowano zawody w sporcie pożarniczym.

Staramy się jak możemy. Po prawie 20 latach udało się nam zorganizować zawody miejsko-gminne. Jak widzimy pogoda nam nie dopisuje ale duch walki jest. Wszyscy się zebrali. Jest fajnie, jest zgranie między drużynami. Szkoda tylko tej pogody, bo atrakcje dla dzieci również są przewidziane,

REKLAMA -->

Pani prezes, która jest chyba jedyną kobietą na takim stanowisku w powiecie sandomierskim, od lat jest zakochana w straży. Przygodę z mundurem rozpoczęła w Dwikozach, a po zmianie miejsca zamieszkania kontynuuje ją w Zawichoście. 

To jest miłość do straży od lat młodzieńczych. Przez kilkanaście lat jeździłam w jednostce OSP Dwikozy i tam się zaraziłam miłością do straży. Ponieważ przeprowadziłam się, jak to w życiu bywa, przeszłam tutaj do straży i tu chcę działać. 

W wydarzeniu o takiej randze nie mogło zabraknąć przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej. Zawody sędziowali strażacy z KP PSP w Sandomierzu, a bacznie je obserwował i dopingował zawodników st. kpt. Andrzej Włodarczyk, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sandomierzu.

Jest mi niezmiernie milo, że w dniu dzisiejszym mogę brać udział w tych zwodach, tym bardziej że jest to reaktywacja zawodów prawie po 20 latach. Pogoda jest deszczowa ale w sercu jest słonecznie jeżeli patrzy się na tych młodych ludzi, na jednostki OSP z terenu gminy Zawichost.

Zastępca szefa sandomierskich strażaków podkreślił dobrą współpracę zawodowej straży z jednostkami OSP znajdującymi się w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym oraz wyraził nadzieję, że kolejne spełnią warunki niezbędne do wpisania ich w krajowy system.

Jest to najdalej wysunięta gmina na południowo-wschodnią część naszego powiatu. Niedawno była jedna jednostka w krajowym systemie, od jakiegoś czasu mamy już dwie jednostki krajowego systemu. Liczymy na dalszy rozwój jednostek OSP z terenu gminy Zawichost. Jest to dla ans bardzo ważna pomoc w działaniach ratowniczo-gaśniczych ale i nie tylko. Jak wiemy Państwowa Straż Pożarna z pomocą druhów ochotników działa też w pomocy dla Ukraińców, mocno wspomagaliśmy walkę z pandemią. 

Jak można było przypuszczać, walka o palmę pierwszeństwa rozegrała się pomiędzy jednostkami z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Mimo, miesięcznych przygotowań gospodarze zmagań, musieli się pogodzić z drugą lokatą. Jarosław Siemieniec, prezes OSP Zawichost, formacji z ponad 100 –letnia tradycją był zadowolony z wyniku osiągniętego przez jego druhów. 

Miesiąc czasu ćwiczyliśmy. Od samego początku ćwiczyliśmy tu na stadionie, z wodą i sztafetę, tak jak dzisiaj w zawodach było.Nie wyszło perfekcyjnie ale wyszło dobrze.

Prezes Siemieniec dodał, że jego jednostce niezbędne jest doposażenie w sprzęt.

Konferansjerkę brawurowo poprowadziła Małgorzata Chmielewska z Kobiecej Drużyny Pożarniczej Zawichost, która łączyła malowanie słowem wydarzeń jakie rozgrywały się na stadionie ze startem w zawodach. Fachowości jaką zaprezentowała nie powstydziliby się zawodowcy.

Jako dziecko startowałam już w młodzieżowych drużynach pożarniczych. Bardzo cieszy mnie reaktywacja po 20 latach. Doświadczenie zdobywałam już jako mała dziewczynka. Jesteśmy bardzo zadowolone, dużo trenowałyśmy. Wszystko się udało bezpiecznie zakończyć. Bojówka udała się nam bardzo dobrze. Dwie roty zakończone sukcesem. Mimo trudnych warunków, każdy cały i zdrowy, to najważniejsze.  

Zwycięzcy poszczególnych kategorii reprezentować będą gminę na zawodach szczebla powiatowego, które odbędą się 4 września w Łoniowie. W Zawichoście oprócz zwycięzców i gospodarzy rywalizowały jednostki OSP z: Wygody, Czyżowa Szlacheckiego, Podszyna i Linowa. Poza konkursem swoje umiejętności w pokonaniu toru z przeszkodami i ćwiczeniu bojowym sprawdzała ekipa OSP Dwikozy. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,775PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
29.7 ° C
29.9 °
29.3 °
44 %
1.8kmh
20 %
pon.
31 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE