11.5 C
Sandomierz
czwartek, 13 czerwca, 2024
REKLAMA
Strona głównaAKTUALNOŚCIMniej dróg, więcej pieniędzy na POZ-ty. Konwent marszałków w Sandomierzu z przedstawicielką...

Mniej dróg, więcej pieniędzy na POZ-ty. Konwent marszałków w Sandomierzu z przedstawicielką Komisji Europejskiej

Województwo świętokrzyskie w styczniu 2022 roku przejęło laskę marszałkowską od województwa kujawsko-pomorskiego i rozpoczęło półroczną prezydencję w Konwencie Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś w salach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu odbyło się drugie posiedzenie konwentu, na którym spotkali się marszałkowie z terenu całej Polski, aby wspólnie omówić kwestie najbardziej znaczące dla tego samorządu. Jednym z głównych tematów dzisiejszych rozmów były programy regionalne na lata 2021 – 2027.

Wśród samorządowców, w dyskusjach uczestniczyła Emma Toledano Laredo  – dyrektor ds. wdrażania programów w Dyrekcji Generalnej ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej. Przedstawicielka podczas spotkania marszałków przekazała istotne uwagi komisji do polskich programów regionalnych. Urzędniczka wyraziła zadowolenie, że zmieniające się przewodnictwo konwentu pozwala na wymianę doświadczeń między regionami i jest fundamentalnym elementem dialogu. Dodała, że Polska ma bardzo dobre praktyki w wykorzystywaniu funduszy unijnych. 

REKLAMA
PILKINGTON

Emma Toledano Laredo wyjaśniła, że w nowej perspektywie unijnych funduszy kładziony jest nacisk na inwestycje związane z podstawową opieką zdrowotną oraz opieką ambulatoryjną. Nie znajdą się tam zatem szpitale. Te inwestycje będą finansowane jedynie ze środków Krajowego Planu Odbudowy. 

Przedstawicielka Komisji Europejskiej dodała, że Polska musi koncentrować się na przejściu do „gospodarki zielonej”, co oznacza zwiększenie czystszych środków transportu. W konsekwencji tych planów, unijne pieniądze będą znacząco zredukowane na inwestycje drogowe. Wspierane będą inwestycje w nieskoemisyjną komunikację miejską i tworzenie nowych połączeń kolejowych.

REKLAMA -->

Tematem, który na dzisiejszym konwencie podnoszony był szczególnie przez reprezentantów województw ściany wschodniej naszego kraju, był temat związany z wojną na Ukrainie i uchodźcami, którzy migrują w głąb Europy. 

Teraz, jak przyznała przedstawicielka Komisji Europejskiej, władze Brukseli będą kontynuować rozmowy z ministerstwami i przedstawicielami 16 regionów Polski tak, aby fundusze społeczne i fundusze spójności były jak najlepiej wykorzystywane i odpowiadały na potrzeby mieszkańców.

Kolejny konwent marszałków odbędzie się pod przewodnictwem samorządu województwa lubelskiego. Dziś laskę marszałkowską od Andrzeja Bętkowskiego odebrał członek zarządu województwa lubelskiego Zdzisław Szwed.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Piotr Andryka | p.andryka@stv.info
Piotr Andryka | p.andryka@stv.infohttps://stv.info
Pomysłodawca i współtwórca STV.INFO. Dziennikarz, fotoreporter, operator i realizator telewizyjny. Z mediami związany od 2017 roku.
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,418PolubieniaLubię to
189ObserwującyObserwuj
1,790SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
11.5 ° C
12 °
10.9 °
91 %
0.5kmh
100 %
czw.
11 °
pt.
20 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE