Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów to niezwykle widowiskowe wydarzenie, które od kilkunastu lat do Szydłowa przyciąga tłumy zainteresowanych i miłośników polskiej historii oraz sympatyków rycerskich potyczek.
Turniej Rycerski w Szydłowie ma bogatą historię. Wszystko zaczęło się od Biesiady Staropolskiej w 1998 roku, której inicjatorem i pomysłodawcą był Jan Klamczyński były wójt Szydłowa.
Obecnie Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów w główniej mierze organizuje Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów przy współpracy z władzami gminy, instytucjami kultury i sponsorami. Szef rycerzy z Szydłowa przyznał, że cieszy fakt, że turniej od lat już wpisuje się w lokalną tradycję, a bez tego wydarzenia ciężko wyobrazić sobie początek lata w Szydłowie.
W tym miejscu czuć historię przyznał Karol Bury kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, który z tym wydarzeniem związany jest od początku.
Z organizacji takiego wydarzenia cieszy się starosta staszowski Romuald Zgrzywa, który przed naszą kamerą podkreślił, że takie spotkania są bardzo ważną lekcją dla młodego pokolenia, dlatego warto je organizować znacznie częściej.
W programie wydarzenia nie zabrało zręcznego turnieju konnego i bojowego, turnieju miecza i tarczy oraz turnieju łuczniczego. Niedzielne wydarzenie było okazją nie tylko do obejrzenia widowiskowych walk rycerskich, ale również do zwiedzania ruin zamku w Szydłowie, co również cieszyło się dużym zainteresowaniem. Były również średniowieczne kramy, warsztat garncarza, kuźnia kowala, pisanie gęsim piórem i pokaz wikliniarstwa. Nie zabrakło również pysznego jedzenia przygotowanego przez koła gospodyń wiejskich z Szydłowa, Potoka i Solca.













