16.2 C
Sandomierz
sobota, 30 września, 2023
REKLAMA
Strona głównaOświataKardynał Müller poświęcił nowy ogród edukacyjny przy katolickiej szkole w Sandomierzu

Kardynał Müller poświęcił nowy ogród edukacyjny przy katolickiej szkole w Sandomierzu

Edukacyjny ogród przy Katolickiej Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu już prawie gotowy. W poniedziałkowe przedpołudnie ogród został uroczyście poświęcony. W otwarciu ogrodu wziął udział kardynał Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary w Watykanie wspólnie z  biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem.

Kardynał Müller powiedział, że powstawanie takich miejsc, w których możemy poobcować z przyrodą są bardzo ważne i potrzebne. Jak dodał szkoła z ogrodem uczy wiele pożytecznych rzeczy, a nie egoizmu, który w ostatnim czasie zawładnął światem. Kardynał odniósł się też do obecnej sytuacji i wojny na Ukrainie.

Pan Bóg jak nas powołał do istnienia, jak nas stworzył, to nie zostawił nas na pustyni, ale w ogrodzie Eden. I w tym ogrodzie się znajdujemy, czyli dał nam wszystko to, żebyśmy mogli żyć i się rozwijać. Ważne jest, aby w takim ogrodzie, w wymiarze życia wokół, którego młodzież się znajduje, żeby umieć to też w jakiś sposób przetwarzać, czyli my tworzymy razem z Panem Bogiem. Jesteśmy tymi, którzy właśnie to tworzą.
To jest właśnie przeciwieństwo, taki ogród zorganizowany, uporządkowany, tworzony przez człowieka, współtworzony, ponieważ Pan Bóg daje nam taką możliwość. To jest przeciwieństwo tego, co czynią Rosjanie na Ukrainie, gdzie niszczone jest wszystko. To jest przeciwieństwo. Szkoła, w której się znajdujemy razem z ogrodem tworzy atmosferę życia pozytywnego, aspektów tych, którzy sami też współtworzymy. To wszystko jest przeciwieństwem tego, dlatego to wszystko jest dla nas tak bardzo istotne. Pan Jezus powiedział „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. Był bardzo otwarty na dzieci, młodzież, na wszystkich, którzy znajdują się w tym wymiarze wychowania. Szkoła jest ważna. 

REKLAMA

Tablice informacyjne znajdujące się w ogrodzie zostały ufundowane przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, który przyznał, że obcowanie z naturą przynosi dobre rezultaty w kształtowaniu postaw młodych ludzi, a takie wydarzenia jak minione podnoszą rangę katolickich szkół.

REKLAMA
PILKINGTON

Ścieżka przyrodnicza jest przygotowana, a tablice edukacyjne czekają już na zgłębianie wiedzy o gatunkach krzewów, drzewach iglastych, ziołach z lasu i ogrodu a także o małych mieszkańcach dziupli w drzewach. Jest również ścieżka sensoryczna wyłożona szyszkami, korą, kamieniami, drewnem i piachem. To wszystko, aby urozmaicić lekcje i wyjść ze szkolnych ławek. 

Aranżacją ogrodu i jego praktycznością zajęła się psycholog Magdalena Kossak, która na co dzień zajmuje się prowadzeniem zajęć  z hortiterapii.

Ogród edukacyjny służyć będzie nie tylko w celach edukacyjnych, ale również do odpoczynku i relaksu dla uczniów i nauczycieli sandomierskiego katolika.

REKLAMA
SOK
spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,463PolubieniaLubię to
135ObserwującyObserwuj
772SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
16.2 ° C
16.2 °
16.2 °
67 %
2.3kmh
88 %
sob.
20 °
niedz.
19 °
pon.
19 °
wt.
24 °
śr.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE