15.9 C
Sandomierz
środa, 27 września, 2023
REKLAMA
Strona głównaUroczystościDziś mija 78 lat od Bitwy pod Pielaszowem. Społeczność Wilczyc oddała hołd...

Dziś mija 78 lat od Bitwy pod Pielaszowem. Społeczność Wilczyc oddała hołd poległym

Już po raz kolejny społeczność gminy Wilczyce uczciła pamięć o bohaterach poległych w bitwie pod Pielaszowem, która miała miejsce 30 lipca 1944 roku. W 78. rocznicę w miejscu tragicznych wydarzeń spotkali się mieszkańcy gminy, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci jak również dzieci i młodzież.

Bitwa pod Pielaszowem była największą w regionie i zarazem najtragiczniejszą bitwą partyzancką. Rozegrała się dokładnie 30 lipca 1944 roku w dolinie Opatówki na pograniczu dwóch sąsiednich gmin Wilczyce i Lipnik. Zginął w niej – jak mówiono – „kwiat młodzieży sandomierskiej” blisko 70 żołnierzy z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W czasie Akcji „Burza” pod wsią Pielaszów-Wesołówka do walki z wojskami 4 armii pancernej, stanął batalion sandomierski 2 pułku piechoty Legionów pod dowództwem kapitana Ignacego Zarobkiewicza pseudonim „Swojak”.

REKLAMA

Jednym z organizatorów patriotycznych wydarzeń w Pielaszowie był wójt gminy Wilczyce Robert Paluch, który podkreślił, że najważniejsze jest aby ocalić od zapomnienia bohaterów tamtych dni.

REKLAMA
PILKINGTON

W niedzielnych uroczystościach udział wziął m.in. Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, który powiedział, że takie wydarzenia powinny być organizowane, ponieważ przypominają o wartościach takich jak patriotyzm i pamięć o bohaterach.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową w intencji poległych. Następnie odbyły się wystąpienia okolicznościowe. Kolejną częścią wydarzenia był apel poległych z udziałem kompanii honorowej 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych oraz część artystyczna.

Organizatorem uroczystości w Pielaszowie byli: wójt gminy Wilczyce – Robert Paluch, przewodniczący Rady Gminy Jan Roźmiej, prezes OSP w Pielaszowie Waldemar Żyła oraz sołtys Pielaszowa Szymon Żyła wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Wilczycach.  

REKLAMA
SOK
spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,455PolubieniaLubię to
135ObserwującyObserwuj
768SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
bezchmurnie
15.9 ° C
17.3 °
15.9 °
80 %
0.9kmh
8 %
czw.
27 °
pt.
26 °
sob.
20 °
niedz.
18 °
pon.
13 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE