Sandomierz ponownie opanowali flisacy. Choć symboliczne przejęcie miasta rozpoczęło się od negocjacji z władzami, ostatecznie strony doszły do porozumienia, a klucze do miasta trafiły w ręce ludzi Wisły. Tak rozpoczęły się tegoroczne Sandomierskie Wianki Flisackie, jedna z największych tego typu imprez w regionie.
Przez cały weekend nadwiślańskie bulwary tętniły życiem. Na mieszkańców i turystów czekały pokazy dawnych rzemiosł, warsztaty rękodzielnicze oraz spotkania z pasjonatami tradycyjnego szkutnictwa. Nie zabrakło także regionalnych smaków i wspólnego wicia wianków, które od wieków są symbolem obchodów związanych z nocą świętojańską. Jak podkreśliła Aneta Wolas z Sandomierskiego Centrum Kultury warsztaty wicia wianków z roku na rok zyskują na popularności.
Sandomierskie Wianki Flisackie przyciągają coraz większą publiczność. Wydarzenie nie tylko integruje mieszkańców i odwiedzających miasto turystów, ale także przypomina o związkach Sandomierza z Wisłą i o roli, jaką przez stulecia odgrywali tutaj flisacy. Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że historia i tradycja mogą być atrakcyjną formą wspólnego świętowania.
Jak podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej w Sandomierzu Andrzej Bolewski wydarzenie znakomicie wpisuje się w charakter miasta.
Radna Sandomierza Kazimiera Bednarska natomiast zwraca uwagę na integracyjny i promocyjny dla miasta charakter wydarzenia.
Jak podkreślił współorganizator wydarzenia prezes Fundacji SMK Stanisłąw Baska to wydarzenie pokazuje siłę flisackiej społeczności.
Jednym z najważniejszych momentów inauguracji była prezentacja łodzi związanych z wiślanymi tradycjami. Cztery jednostki zostały uroczyście poświęcone i włączone do flisackiej rodziny. Wśród nich znalazła się drewniana łódź „Smyk-ła”, wykonana w Zaleszańskim Uniwersytecie Ludowym. Jej twórcy podkreślają, że projekt był okazją do odtworzenia dawnych technik budowy łodzi wykorzystywanych niegdyś na Wiśle.
Wśród ochrzczonych łodzi znalazła się również „ZOŁZA” pana Adama.
W programie wydarzenia znalazły się także widowiska historyczne i elementy folkloru. Szczególną uwagę publiczności przyciągnął przemarsz flisackiego orszaku ulicami miasta oraz prezentacje nawiązujące do lokalnych tradycji. Była również okazja, by zobaczyć stroje inspirowane dawną kulturą regionu i poznać zwyczaje związane z życiem nad rzeką.
Flisackie wydarzenie zostało zorganizowane przez Sandomierskie Centrum Kultury i Fundację SMK, Grupę „Napędzani Wisłą” oraz miasto Sandomierz.

































