22.3 C
Sandomierz
niedziela, 14 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoRolnicy z gminy Lipnik dziękowali za plony. Starostowie widowiskowo wjechali na wozie

Rolnicy z gminy Lipnik dziękowali za plony. Starostowie widowiskowo wjechali na wozie

W sobotnie popołudnie za tegoroczne zbiory podziękowali rolnicy z gminy Lipnik. Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy świętej, a następnie zaprezentowano, poświecono i ośpiewano 15. wieńców dożynkowych. Podziękowanie za rolniczy trud zwieńczyły koncerty i zabawa pod gwiazdami.

Świętowanie w Lipniku rozpoczęło się mocnym przytupem. Na plac przed muszlą koncertową wjechali na specjalnie przystrojonym wozie konnym, tym razem ciągnionym przez pachnący lakierem ciągnik, starostowie dożynek w asyście członków Koła Gospodyń Wiejskich z Kaczyc.

REKLAMA
PILKINGTON

Następnie kapłani odprawili mszę świętą za plony i w intencji rolników. Po nabożeństwie starostowie Katarzyna i Marek Mirowscy przekazali na ręce wójta bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów i poczęstowali nim uczestników wydarzenia. W części obrzędowej w roli głównej wystąpił zespół śpiewaczy z KGW Włostów.

REKLAMA
SOK

Katarzyna i Marek Mirowscy z Kaczyc pełnili najważniejszą funkcję uroczystości – starostów dożynek. Państwo Mirowscy czuli się wyróżnieni i dumni, że to właśnie im powierzono zaszczyt reprezentowania całej rolniczej braci gminnej.

Na pewno czujemy się zaszczyceni. Jest to wyróżnienie dla nas, że zostaliśmy starostami tegorocznych dożynek. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni gdyż władze gminy nas po prostu doceniają. Tak to rozumiemy bardzo jesteśmy wdzięczni, że ktoś też zauważył naszą pracę na rzecz społeczności lokalnej.

REKLAMA -->

Zdaniem Marka Mirowskiego miniony rok była dla rolników z gminy Lipnik raczej dobry.

Rok był raczej dobry, chociaż pogoda też nas nie rozpieszczała. Deszcze w czasie żniw, susza przed żniwami. Plony są bardzo zróżnicowane. Na pewno są rolnicy zadowoleni ale są też pokrzywdzeni przez pogodę. Do tego sytuacja jak jest w Polsce, drogie nawozy, drogie paliwo, To są zmartwienia innego typu.

Starostowie dożynek w Lipniku prowadzą około 100 hektarowe gospodarstwo, które wymaga mnóstwo pracy. Jednak znajdują czas na działalność społeczną.

Na pewno tego czasu jest bardzo mało. Wspólnie dzielimy się obowiązkami i wygospodarowujemy w ten sposób troszkę czasu wolnego.

Marek Mirowski jest jednym z kilku panów, którzy są członkami koła gospodyń w Kaczycach, choć proponował by w tej miejscowości powstało koło gospodarzy. Jako, że nie powstało, to aktywnie działa razem z paniami, co podkreśliła jego żona.

Podczas prezentacji 15. wieńców Koło Gospodyń Wiejskich z Kaczyc utworem muzycznym własnego autorstwa pochwaliło władze samorządowe. Nic w tym dziwnego, bo samorząd Lipnika kierowany przez wójta Andrzeja Grządziela po gospodarsku dba o gminę i jej mieszkańców.

Pięć świetlic od podstaw wybudowanych. Teraz jesteśmy po przetargu na 14,7 km nowych dróg z Nowego Ładu. Od podstaw wybudowanych 8 dróg za prawie 9 mln złotych, plus te oddane. Składamy kolejne wnioski. Za wójta Grządziela zrobiliśmy od podstaw 30 procent nowych dróg. Za mojej kadencji powstało 30 procent tego co było. Pracujemy, a społeczeństwo to dostrzega. Bardzo mnie to cieszy. Cieszy mnie, że mamy 15. wieńców dożynkowych. Mnie cieszy, że mamy 10 kół. Cieszy mnie zaangażowanie społeczne, często bez finansowego aspektu. Ludzie chcą coś zrobić od siebie dla innych.

Wójt Lipnika podkreślił, że praktycznie wszystkie realizowane zadania są wcześniej konsultowane ze społeczeństwem.

Na wiosnę odbywają się spotkania w każdym sołectwie. Tam wypływają inicjatywy odnośnie inwestycji. Mieszkańcy znają swoje potrzeby bardziej niż Andrzej Grządziel. Realizujemy to co nam mówią mieszkańcy. Jesteśmy otwarci na mieszkańców, różnego rodzaju ich propozycje, na współpracę z radnymi, sołtysami. To wymaga pracy, zaangażowania, poświęcenia. Po to jesteśmy.

O ocenę rocznego rolniczego trudu pokusił się wójt Lipnika. Andrzej Grządziel powiedział, że w większości rolnicy z jego gminy nie narzekali na tegoroczne plony.

Słyszałem głosy bardzo pozytywne, gdzie plony były na poziomie 10/11 ton z hektara pszenicy, 4,5 tony rzepaku, ale też słyszałem głosy szczególne z terenów pagórkowatych gdzie przez aurę plony były rzędu 2 ton jęczmienia z ha. Ogólnie jeśli chodzi o zboża nie było źle. Zobaczymy jaka będzie cena jabłek. Ceny wiśni były średnie. Ludzie nie krzyczeli, że jest bardzo źle. Zrywali, sprzedawali. Plony były bardzo wysokie bo w granicach 30 ton z ha. Masa dała kasę.

Poseł Marek Kwitek podziękował rolnikom za ich całoroczną pracę. Parlamentarzysta powiedział, że dla niego obecność w Lipniku to obowiązek i przyjemność jednocześnie.

To nie tylko obowiązek ale i czysta przyjemność. Szacunek przez to, że mogę uczestniczyć w tym święcie plonów. To czas podsumowań z racji zebrania plonów. Dzisiaj możemy ocenić to co nastąpiło w tym roku. Widzimy piękne wieńce i bochny chleba, symbole dobrych zbiorów. Przecież wiemy, że pogoda nie rozpieszcza. Ceny nawozów czy innych środków produkcji są wysokie. Często praca rolnika nie do końca jest doceniana. Mieszkańcy miast jako konsumenci często narzekają, że żywność zdrożała. Zdrożała w dużym stopniu dzięki łańcuchowi z „pola do stołu”, czyli dzięki pośrednikom. My chcemy bardzo skrócić ten łańcuch. Liczymy na nasz holding spożywczy. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest bardzo ważne. Dlatego są różnego rodzaju wsparcia, dopłaty, programy, a przede wszystkim środki jakie idą na inwestycje. Nasza polska wieś zmienia się nowocześnieje, ludziom naprawdę żyje się lepiej, chociaż są chwilowe trudności z którymi sobie po prostu trzeba poradzić.

Koło Gospodyń Wiejskich we Włostowie w części obrzędowej uroczystości ośpiewało wieńce. Swój wieniec wykonywali wspólnie przez dwa tygodnie. Praca przy symbolu dożynek tak ich zintegrowała, że przed naszą kamerą w kilka osób podzielili się refleksjami z przygotowań do ważnego w ich kalendarzu wydarzenia.

Społeczność Ublinka kwiaty i owoce zdobiące ich wieniec zrywała jeszcze dziś. O tym jak powstał wieniec opowiedziały Monika Baszak i Monika Beraś.

Lipnik stara się by wydarzenia organizowane na jego terenie wypadały okazale, a na scenie prezentowały się topowe zespoły. Dobór wykonawców odbywa się w myśl zasady „vox populi, vox Dei”.

Mamy zespoły bardzo ambitne jak Adam Nowak i Raz Dwa Trzy. Mieliśmy bardzo fajny koncert w Międzygórzu. Mamy też bardzo fajne koncerty i zespoły disco polo. Robimy to czego ludzie oczekują, w myśl zasady „vox populi vox Dei”.

Imprezie towarzyszyły: zjeżdżalnie, stoiska instytucji okołorlniczych, gastronomiczne, kół gospodyń wiejskich. Swoje stoisko mieli także myśliwi i ze względu na serwowane przez nich dania było najbardziej oblegane.

Na scenie zaprezentowali się artyści z Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku. Gwiazdą wieczoru była grupa Imperium.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

9,684PolubieniaLubię to
193ObserwującyObserwuj
1,900SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie umiarkowane
22.3 ° C
22.3 °
22.3 °
74 %
3.3kmh
82 %
niedz.
30 °
pon.
30 °
wt.
36 °
śr.
30 °
czw.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE