18.1 C
Sandomierz
poniedziałek, 2 października, 2023
REKLAMA
Strona głównaInneMapy powodziowe zaktualizowane, część gmin bezpieczna. Zawichost i Dwikozy dalej z ograniczeniami

Mapy powodziowe zaktualizowane, część gmin bezpieczna. Zawichost i Dwikozy dalej z ograniczeniami

Budzące wiele kontrowersji mapy zagrożenia powodziowego w powiecie sandomierskim zostały zaktualizowane. W praktyce oznacza to, że tereny do tej pory inwestycyjnie zamrożone zostały odmrożone, a mieszkańcy i inwestorzy mogą swobodnie działać z planowanymi przez siebie inwestycjami.

Według zaktualizowanych dokumentów ryzyko zagrożenia powodziowego jest minimalne na terenie gminy Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.

REKLAMA

Mapy zagrożenia powodziowego nadal obejmują częściowo gminę Dwikozy oraz Zawichost, gdzie większość inwestycji jest przez to zablokowana.

REKLAMA
PILKINGTON

W podobnej sytuacji jest lewobrzeżna część Sandomierza, która nadal  w dużej mierze widnieje na mapach. Jak przyznał burmistrz Marcin Marzec cieszy fakt, że mapy zagrożenia powodziowego po aktualizacji uwolniły dużą część prawobrzeżnej Sandomierza.

Obecny na dzisiejszym spotkaniu w sandomierskim Ratuszu wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz przyznał, że zaktualizowane przez Wody Polskie mapy z pewnością przywrócą wiele terenów do „życia”.

Według zapewnień zastępcy dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Krakowie mieszkańcy objętych przez mapy terenów mogą wnioskować o realizację inwestycji, ale pod pewnymi warunkami.

Jak dziś usłyszeliśmy kolejna aktualizacja map ryzyka powodziowego ma być za cztery lata. Niektóre zablokowane obszary muszą więc poczekać, a inwestorzy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ z zapewnień Wód Polskich wynika, że aktualizacja może być wcześniej, jednak dopiero po zakończeniu planowanych przez instytucję inwestycji przeciwpowodziowych. Mowa tutaj o modernizacji wałów, jaką Wody Polskie planują niedługo rozpocząć. Inwestycja ma dotyczyć odcinka od ujścia Koprzywianki do Wisły, wzdłuż ulicy Krakowskiej, aż do Gór Pieprzowych.

spot_img
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.info
Katarzyna Kaszluga | k.kaszluga@stv.infohttps://stv.info/
Redaktor Naczelny STV.INFO. Od kilku lat związana z mediami lokalnymi. Zawsze z pasją realizująca misję dziennikarską i zawsze obecna blisko ludzkich spraw.
REKLAMAspot_img
REKLAMA
NOVIS24PL

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

OBSERWUJ NAS

7,474PolubieniaLubię to
136ObserwującyObserwuj
776SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
18.1 ° C
19 °
18.1 °
74 %
2.2kmh
92 %
pon.
17 °
wt.
25 °
śr.
17 °
czw.
19 °
pt.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE