29.7 C
Sandomierz
poniedziałek, 22 lipca, 2024
REKLAMA
Strona głównaSpołeczeństwoZłote Gody w Zawichoście. Czternaście par świętowało 50 lat wspólnego życia

Złote Gody w Zawichoście. Czternaście par świętowało 50 lat wspólnego życia

Małżeństwa z gminy Zawichost, które mogą pochwalić się 50–letnim stażem zostały uhonorowane medalami za Długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta RP. Jubilaci otrzymali odznaczenie z rąk Katarzyny Kondziołki. Z listami gratulacyjnymi i ogromem życzeń pospieszyła posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek. Bohaterowie wydarzenia otrzymali od samorządu kwiaty i drobne upominki.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu podkreśliła, że 50. rocznica pożycia małżeńskiego jest równie ważna dla jubilatów jak i samorządu gminy. 

To jest bardzo ważne wydarzenie również dla samorządu. Złote gody. Jesteśmy dumni, że mamy tak dużą grupę jubilatów. Którzy wytrwali ze sobą w małżeństwie 50 lat. Uważam, że to jest bardzo duże osiągnięcie, które jest takim świadectwem na pewno ogromnej miłości, ale też zrozumienia i przyjaźni.

REKLAMA
PILKINGTON

Uroczystość uświetniła posłanka na Sejm RP Agata Wojtyszek. Posłanka powiedziała, że jej obecność, to wyraz uznania dla osób, które zbudowały trwały związek i wspólnie tworzyli rodzinę przez pół wieku.

50 lat to kawał czasu, wspólnego czasu, przeżycia wspólnych lat we dwoje. Warto to podkreślać jak to jest ważne żeby nie poddawać się przy pierwszych porażkach. Przecież dwoje ludzi z różnych domów, z różnych środowisk spotyka się, zakochuje w sobie. Potem przychodzi wspólne mieszkanie i wspólne życie. Ważne żeby się rozumieć, żeby realizować wspólne cele. Czasami w początkowej fazie jakiegoś problemu te zdania są inne, są różne. Dziś chcę powiedzieć, że ci państwo co obchodzą rocznicę 50 lat wspólnego życia umieli na każdym etapie swojego życia z tych różnych zdań znajdować wspólną drogę. Dziś życząc im wszystkiego co najlepsze na kolejne lata pragnę też pożyczyć młodym ludziom, aby potrafili wspólną drogę w tym ferworze dzisiejszego życia znaleźć. To jest ważne dla nich samych, ważne dla ich dzieci, dla ich rodzin, ale ważne również dla naszej ojczyzny. My w swojej historii kraju mamy za sobą chociażby czasy zaborów, kiedy to właśnie w rodzinie polskość przetrwała.

Pani posłanka jak praktycznie większość Polaków uznaje małżeństwo i rodzinę za fundament dzięki któremu żyje się łatwiej, przyjemniej szczególnie w jesieni życia. 

Ja sobie nie wyobrażam życia bez swojego małżonka, kiedy teraz możemy się cieszyć wspólnie z naszych dzieci, które już mają swoje rodziny. Mamy wnuczków ich rozwój ich radość przeżywana wspólnie, to nie to co oddzielnie. Warto te przysłowiowe czasy „pod wozem” przetrwać i wspólną drogę odnaleźć, tak aby w tym już dojrzałym wieku być razem. To przecież jest ten czas kiedy często doskwierają różne dolegliwości chociażby zdrowotne i jest zawsze ten ktoś, kto usiądzie przy łóżku, poda herbatę czy kromkę chleba. Na pewno jest łatwiej i tego życzę młodym ludziom, żeby dotrwali. 

REKLAMA -->

Burmistrz Zawichostu podobnie jak posłanka Wojtaszek uważa małżeństwo i rodzinę za bardzo ważne instytucje społeczne. Pani burmistrz 

Sama jestem mamą trzech dorosłych synów. Mam 34–letni staż małżeński. Mam nadzieję, że razem z mężem też za jakiś czas będziemy obchodzić tak piękną uroczystość jakim jest jubileusz złotych godów. Uważam, że rodzina w życiu każdego człowieka jest najważniejsza, dlatego wyrazy wielkiego uznania i szacunku należą się dziś naszym jubilatom, którzy stworzyli rodziny, którzy wytrwali ze sobą tak pięknie, tyle lat, którzy mogą dzisiaj pochwalić się dziećmi, wnukami a nawet prawnukami.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od wysłuchania marszu Mendelsona. W oku niejednej pary można było wówczas zauważyć łezkę wzruszenia. 

Krystyna i Marian Rzepka podkreślili, że przez 50 lat wspólnego życia były chwile dobre ale i też złe. Pani Krystyna ze względów finansowych zmuszona była do chwilowej emigracji zarobkowej. 

Zofia i Eugeniusz Świątek poznali się na zabawie tanecznej w Czyżowie, w której to miejscowości stanęli na ślubnym kobiercu. Pani Zofia powiedziała, że to ona w domu Świątków „nosi spodnie”.  

Genowefa i Stanisław Sobczykowie poznali się na zabawie tanecznej, a wspólnie spędzone 50 lat upłynęło im bardzo szybko.

Gromkie sto lat dla jubilatów i przepyszny tort zwieńczyły uroczystość złotych godów.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

9,775PolubieniaLubię to
194ObserwującyObserwuj
1,940SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
pochmurnie
29.7 ° C
29.9 °
29.3 °
44 %
1.8kmh
20 %
pon.
31 °
wt.
28 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE