36. Święto Kwitnącej Jabłoni w Samborcu było nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do rozmów o trudnej sytuacji sadowników po wiosennych przymrozkach. Władze gminy po raz kolejny oddały hołd producentom owoców, organizując jedno z największych wydarzeń promujących sadownicze tradycje regionu.
Tegoroczne święto połączyło część branżową, oficjalne uroczystości i koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej i rockowej. Na scenie wystąpili między innymi MiłyPan, Red Lips i IRA. Program wydarzenia był na tyle bogaty, że przyciągnął prawdziwe tłumy, z czego zadowolenie nie ukrywali organizatorzy.
W niedzielę już od rana sadownicy spotkali się, by rozmawiać o aktualnych problemach branży. Wiosenne przymrozki uszkodziły kwiaty na drzewach owocowych i mogą znacząco wpłynąć na tegoroczne plony. Wielu gospodarzy mówiło o obawach związanych z kolejnym trudnym sezonem i pogarszającą się sytuacją finansową gospodarstw.
Poseł Lucjan Pietrzczyk podkreślał, że skutki przymrozków są wyjątkowo dotkliwe właśnie na terenie regionu sandomierskiego i gminy Samborzec.
O wsparciu dla rolników zapewniał także starosta sandomierski, Marcin Piwnik, który zapewniał, że poszkodowani sadownicy nie pozostaną bez pomocy.
W gminie Samborzec dominują przede wszystkim sady jabłoniowe, które od lat stanowią wizytówkę regionu.
Jak podkreślił poseł Lucjan Pietrzczyk sandomierskie rolnictwo jest na bardzo wysokim poziomie.
Jak podkreślali podczas wydarzenia gospodarze 36. Święta Kwitnącej Jabłoni pomimo wielu wyzwań sadownictwo nadal jest powodem do dumy i pasją mieszkańców tego regionu.
W programie wydarzenia znalazły się również występy lokalnych zespołów, degustacje regionalnych potraw, rodzinne atrakcje i wesołe miasteczko. Organizatorzy podkreślali, że Święto Kwitnącej Jabłoni jest przede wszystkim ukłonem w stronę ciężkiej pracy sadowników i promocją owocowych tradycji ziemi sandomierskiej.
















