Wszechstronną pomoc otrzymają osoby pokrzywdzone przestępstwem w Tarnobrzegu, gdzie w ramach drugiej edycji projektu „Razem bezpieczniej 2” rozpoczął swoją działalność Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Jak ma wyglądać codzienna praca Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem dowiedzieliśmy się w poniedziałkowe popołudnie w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Jak wyjaśnia dyrektor sandomierskiej Caritas beneficjentami realizowanego projektu są osoby poszkodowane najróżniejszymi przestępstwami jak również świadkowie przestępstw i ich najbliżsi, którym oferowana jest wszechstronna pomoc.
Oprócz ośrodka w Tarnobrzegu, na terenie województwa Podkarpackiego funkcjonować będą także Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Zlokalizowano je w Stalowej Woli, Mielcu, Nisku i Kolbuszowej.
Pierwszy etap tego projektu zakończył się w ubiegłym roku. Podczas jego trwania z pomocy skorzystało ponad 600 osób. To pokazuje, że takie ośrodki i projekty są potrzebne.
Projekt, którego realizatorem jest Caritas Diecezji Sandomierskiej finansowany jest przez Funduszu Sprawiedliwości. W inauguracyjnym pracę ośrodka wydarzeniu uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
W całym kraju takich ośrodków ma powstać 370, co zostanie sfinansowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które na ten cel chce przeznaczyć z Funduszu Sprawiedliwości ponad 300b milionów złotych.