Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Ożarowa może zaliczyć ubiegły rok do obfitujących w wyjazdy ratowniczo – gaśnicze. Najczęściej druhowie byli dysponowani do gaszenia pożarów, usuwania skutków wichur i usuwania owadów. Wyremontowali też wnętrza swojej strażnicy
Rekordowa liczba wyjazdów
Rok 2022 był dla druhów ochotników z OSP Ożarów bardzo pracowity. Formacja uczestniczyła w 137 akcjach ratowniczo – gaśniczych.
– W żadnym roku XXI wieku nie było tyle wyjazdów, co w ubiegłych 12 miesiącach – nowi Piotr Rynio, komendant miejsko – gminny i naczelnik OSP Ożarów. –W porównaniu do 2021 r. było to prawie 100 procent więcej wyjazdów. Najczęściej, bo 37 razu gasiliśmy pożary. Aż 30 razy usuwaliśmy skutki wichur i nawałnic. Niewiele mniej, bo 27 razy usuwaliśmy owady, a 10 razy skutki kolizji i wypadków drogowych. Kilka budynków gospodarczych z których został zerwany dach, nakryliśmy plandeką.
Jednostka jest dobrze wyposażona, a strażacy wyszkoleni
OSP Ożarów, jednostka z północnej części powiatu opatowskiego jest dobrze wyposażona. Dysponuje dwoma samochodami. W tym jeden z 2018 roku. Mają też łódź ratowniczą z wyposażaniem i dwoma kombinezonami do pracy w wodzie.
– Mamy quda z przyczepą –mówi naczelnik Rynio. – Wykorzystujemy go do działań ratowniczo – poszukiwawczych. W roku minionym pięciokrotnie był wykorzystany do działań poszukiwawczych. Dwa razy na ternie gminy Tarłów, tyleż samo na terenie gminy Baćkowice i raz w gminie Ożarów. Wszystkie akcje zakończyły się sukcesem. Osoby zostały odnalezione żywe i zdrowe.
W OSP Ożarów służą strażacy z uprawnieniami ratowników medycznych, sterników, pilarzy-drwali, ratowników wodnych.
Najtrudniejsze akcje
Trudne i specyficzne akcje na długo pozostają w pamięci strażaków. Druhowie
– Wólka Lipowa. Droga 79 – tragiczny wypadek z jedną ofiarą śmiertelną –wspomina P. Rynio. -To była długotrwająca akcja. Do tej drogowej trzeba doliczyć dwa pożary mieszkań. Jeden w Ożarowie, drugi w Suchodółce.
Metamorfoza remizy
– Nasza remiza w ostatnich dwóch latach przeszła metamorfozę – mówi P. Rynio. –Wnętrze remizy zostało gruntownie wyremontowane, czyli duża sala, szatnia z wyposażeniem dla strażaków, zaplecze socjalne. Na modernizację obiektu otrzymaliśmy środki z Urzędu Miasta i Gminy w Ożarowie. Bardzo dziękujemy panu burmistrzowi i radzie miejskiej.
Na remont czekają garaże i ściany zewnętrzne.
– Dużo zrobiliśmy ale dużo przed nami – stwierdza naczelnik OSP Ożarów. –
Wsparli strażaków z Ukrainy i wspólnotę „Chleb Życia”
OSP Ożarów włączyła się w pomoc dla walczącego z Rosją wschodniego sąsiada.
– Przekazaliśmy węże strażackie, sprzęt ochrony indywidualnej jak chełmy, rękawice, torbę medyczną, prądownice –mówi P. Rynio. – Pomogliśmy też rozładować tiry z darami jakie otrzymała wspólnota „Chleb Życia” w Jankowicach. Każdemu kto się do nas zwraca staramy się pomóc.
Uświetniają święta państwowe i kościelne
– Uczestniczymy w obchodach świąt państwowych i rocznicowych jak np. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rocznica odzyskania niepodległości. Pełnimy wartę przy Grobie Pana Jezusa. Nie może nas zabraknąć podczas mszy rezurekcyjnej, obchodów Bożego Ciała.
Zmiana władz i weryfikacja członków
Półtora roku temu w ożarowskiej jednostce nastąpiła zmiana władz. Prezesem został wybrany Jacek Skorupa, a naczelnikiem Piotr Rynio. Nowe kierownictwo zweryfikowało członków OSP Ożarów.
– W jednostce zostało 35 strażaków – powiedział P. Rynio. –W tej liczbie jest 20 druhów do wyjazdu. Zrobiliśmy weryfikację, żeby nie było fikcji. Kto chce działać i działa -pozostał.
Młodzież nie jest chętna do zasilenia jednostki
– Nie mamy drużyn młodzieżowych. Młodzi się nie garną. Staramy się ich namówić. Nie widać zapału. W tym roku postaramy się dotrzeć do młodych ludzi i przekonać ich do wstąpienia do naszej formacji. W miesiącu marcu będziemy mieli szkolenie podstawowe. Już dziś zapraszam młodzież do wstępowania w nasze szeregi –powiedział P. Rynio.






