0.9 C
Sandomierz
niedziela, 10 grudnia, 2023
REKLAMA
Strona głównaInwestycjeCentrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstaje w Sobowie. Będzie to miejsce dla osób wymagających wsparcia

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstaje w Sobowie. Będzie to miejsce dla osób wymagających wsparcia

W Sobowie w gminie Ożarów rozpoczęła się budowa Centrum opiekuńczo-mieszkalnego.  Obiekt zostanie wybudowany do końca listopada, a na przełomie roku rozpocznie funkcjonowanie.

Poseł Agata Wojtyszek zadbała, aby projekt budowy centrum w Sobowie nie ugrzązł w ministerialnych szufladach. Posłanka poinformowała, że projekt był dobrze napisany i samorząd otrzymał dofinansowanie.

Nie miałam wątpliwości, że to co chcą tutaj zrobić, jest bardzo potrzebne dla społeczności lokalnej. Trochę to trwało. Cieszę się, że dziś w tym pięknym miejscu już rozpoczęte są prace budowlane Dziękuję ministrowi Wdówikowi, z którym osobiście rozmawiała, który jest ministrem zajmującym się osobami niepełnosprawnymi i bardzo wysoko ocenił wniosek państwa. Dzięki temu te środki finansowe z ministerstwa rodziny w kwocie ponad 3 mln 200 tys. zł mogły popłynąć. 2,5 mln zł to Fundusz Inwestycji Strategicznych. To też rządowy program.

Agata Wojtyszek
Poseł na sejm RP
REKLAMA
PILKINGTON

Centrum powstaje głównie z myślą o osobach starszych, chorych, wymagających wsparcia w codziennej egzystencji.

Szczególnie dla osób, które są po ciężkich operacjach, po schorzeniach, wymagających opieki medycznej, profesjonalnej opieki medycznej. Zdajemy sobie sprawę, że w środowisku wiejskim nie ma dziś tak wiele osób, które mogą zaopiekować się nawet swoimi najbliższymi. Stąd też staramy się aby stworzyć taką szansę dla osób, które nie mają wsparcia rodzinnego, nie mają wsparcia opiekuńczego w swoim środowisku. Będą one korzystały z tego punktu, który będzie też punktem rehabilitacyjnym dla osób po ciężkich schorzeniach, po operacjach, po skomplikowanych procesach chorobowych.

Marcin Majcher
Burmistrz Ożarowa

Budowa centrum ma kosztować 6 mln 700 tys. zł. Gmina na ten cel wyasygnowała 1 mln, a drugi wyda na wyposażenie obiektu.

REKLAMA

Będzie to bardzo nowoczesny parterowy budynek ogrzewany pompami ciepła i fotowoltaiką.

Budynek będzie składał się jak gdyby z 3 segmentów. Pierwszy segment, to jest część na pobyt dzienny, czyli sale do rehabilitacji, sale do zajęć grupowych. Drugi to jest część mieszkalna, gdzie przewidujemy budowę 14 pokoi jednoosobowych. Zgodnie z wymogami programu „Centra opiekuńczo mieszkalne” one muszą mieć 15 metrów kwadratowych, muszą mieć łazienkę. Na całym ciągu wśród tych 14 pokoi jest kuchnia do wspólnego użytkowania . Kolejny element to jest zaplecze kuchenne, ponieważ osoby, którym zostanie przyznana usługa opiekuńcza i pobyt w naszym ośrodku mają zapewnione wyżywienie.

Paweł Rędziak
Zastępcą Burmistrza Ożarowa

Budowa powinna zakończyć się do końca listopada. Z centrum będzie mogło korzystać kilkadziesiąt osób.

14 osób w pokojach jednoosobowych, plus 6 – 8 osób na pobyt dzienny.

Paweł Rędziak
Zastępcą Burmistrza Ożarowa

 

W imieniu społeczności gminy pomysłodawcom i pani poseł, podziękowała Halina Dragan, przewodniczą Rady Miejskiej w Ożarowie.

Jest to inwestycja potrzebna ze wszech miar. Ja bardzo dziękuję panom burmistrzom za podejmowanie tak słusznych inicjatyw, dziękuję bardzo za pomoc w pozyskiwaniu środków pani poseł.

Halina Dragan
Przewodnicząca Rady Miejskiej
w Ożarowie

Samorząd Ożarowa pracuje nad strukturą i źródłami finansowania placówki, która da pracę około 11 osobom.

Tego typu obiektów jak w Sobowie jest w województwie świętokrzyskim pięć.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL

OBSERWUJ NAS

7,855PolubieniaLubię to
148ObserwującyObserwuj
880SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.2 °
0.9 °
89 %
2.8kmh
100 %
niedz.
1 °
pon.
2 °
wt.
3 °
śr.
2 °
czw.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE