Od niedzieli Opatów jest jednym z nielicznych miast w których upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odsłonięcia pomnika poświeconego żołnierzom, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie godzili się na jałtańskmi dyktat oddający Polskę pod władzę ZSRR. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w opatowskiej kolegiacie. Po nabożeństwie uczestnicy ceremonii przemaszerowali na skwer u zbiegu ulic Kolegiackiej i Legionów, który od niedzieli nosi nazwę Skwer Żołnierzy Wyklętych.
REKLAMA
Ksiądz kanonik Michał Spociński poświecił pomnik i tablice pamięci. Stwierdził, że będzie to miejsce święte i wszyscy powinni oddawać cześć i szacunek bohaterom walk o naszą umiłowaną Ojczyznę.
Inicjator powstania Skweru Żołnierzy Wyklętych burmistrz Opatowa dziękował wszystkim osobom, które wsparły inicjatywę upamiętnienia osób, którzy walczyli z sowieckim okupantem. Przypomniał wydarzenia z czasów tuż po zakończeniu II wojny oraz sylwetki osób które zostały upamiętnione na Skwerze.
Burmistrz Gajewski stwierdził, że jest przepełniony szczęściem bo gdzie dziś jest Skwer Żołnierzy Wyklętych miał stanąć zdemontowany pomnik braterstwa broni LWP i Armii Sowieckiej.
Poseł Krzysztof Lipiec poinformował uczestników, że jest synem żołnierza wyklętego oraz, że z Ziemi Opatowskiej wywodził się legendarny żołnierz walczący z systemem komunistycznym – ksiądz Stanisław Domański.
Poseł jest pełen optymizmu że tu stanie epitafium księdza Stanisława Domańskiego. Podkreślił też znaczenie żołnierzy niezłomnych w odzyskaniu przez Polskę suwerenności.
Z kolei poseł Marek Kwitek przekazał od wojewody świętokrzyskiego gratulacje dla burmistrza i wszystkich którzy przyczynili się do powstania pomnika żołnierzy wyklętych. Przytoczył też działania jakie podejmowali żołnierze niezłomni walcząc o wolną Ojczyznę.
Andrzej Kryj, poseł na Sejm RP podkreślił znaczenie pamięci o wydarzeniach w historii Polski oraz roli edukacji w kształtowaniu patriotyzmu na przykładzie młodzieży z II RP.
Starosta opatowski Tomasz Staniek nawiązał do symboliki odsłanianego pomnika. Wymieniał poszczególne jego elementy i omawiał co symbolizują.
Michał Szeliga, prezes Stowarzyszenia Rajd Katyński dołączył się do gratulacji władzom samorządowym za upamiętnienie bohaterów narodowych.
Swoje wystąpienie zakończył rymowanką.
Po przemówieniach parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, szkół, instytucji, stowarzyszeń złożyli przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
Patriotyczną uroczystość uświetnili: Kompania Reprezentacyjna OSP Gminy Opatów, liczne poczty sztandarowe, uczniowie klas mundurowych opatowskiej szkoły „Na górce” czyli Zespołu Szkół nr 1.
Ostatnim akcentem otwarcia Skweru był program artystyczny przygotowany przez Opatowski Ośrodek Kultury.