W wyjątkowym miejscu na mapie Ziemi Staszowskiej, w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej zorganizowano konferencję naukową poświęconą roli Staszowa w okresie konstytucji 3-go maja. To pierwsze tego typu wydarzenie, które po remoncie pałacu zorganizowano w tej miejscowości.
Wykłady, które poprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach były elementem obchodów 498. rocznicy nadania praw miejskich Staszowowi. Samorząd już teraz przygotowuje się do uroczystości 500-lecia miasta, stąd trwają prace nad stworzeniem monografii Staszowa. W stworzeniu publikacji mają pomóc specjaliści z kieleckiego uniwersytetu.
W przygotowanie monografii Staszowa zaangażowani są także miejscowi historycy i naukowcy. Jak przyznał burmistrz Leszek Kopeć jej stworzenie to duże wyzwanie, ale pomysłów na uczczenie 500-lecia miasta nie brakuje.
Podczas czwartkowej konferencji prelekcję na temat współtwórców Konstytucji 3-go maja wygłosił dr Radosław Kubicki. Przyznał, że warto organizować tego typu spotkania, bo musimy pamiętać o naszej historii, nie tylko tej XX wieku.
Profesor Jerzy Pająk z UJK w Kielcach mówił o Staszowie już po uchwaleniu Konstytucji 3-go maja. Historyk przypomniał jak wyglądało miasto w tamtym okresie.
Historycy zgodnie podkreślali, że Hugo Kołłątaj, który odegrał istotną rolę w stworzeniu najważniejszego dokumentu jest postacią dość kontrowersyjną, w obecnych czasach odbieraną nawet jako negatywną. Mimo to jest jedną z tych postaci, o których należy pamiętać. Taką pamięć kultywują staszowianie. Jak przypomniał burmistrz Staszowa Leszek Kopeć nieopodal pałacu w Wiśniowej, w miejscowym kościele spoczywa serce Kołłątaja.
Pałac w Wiśniowej, gdzie zorganizowano naukowe spotkanie jest miejscem szczególnym w gminie Staszów. Kiedyś był siedzibą komendy milicji, później szkoły i przedszkola. Teraz to miejsce służy mieszkańcom i turystom. W perspektywie samorządu jest dalszy rozwój pałacu i jego otoczenia. Po remoncie samego budynku, w planach jest teraz modernizacja zabytkowego parku.