Zachwalał „królową nadwiślankę” Henryk Wasiński, sadownik uznawany za prekursora upowszechnienia nasadzeń tej odmiany w rejonie Ożarowa, Tarłowa.
Należy dodać, że uniwersalna wiśnia nadwiślanka wykorzystywana jest także przez sportowców do regeneracji organizmu, a nawet osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi. Jedyna w swoim rodzaju wiśnia, była główną bohaterką 16. święta Kwitnącej wiśni, które odbyło się w miejscowości Nowe w gminie Ożarów. Tradycyjnie już wydarzenie przyciągnęło tłumy sadowników, mieszkańców okolicznych miejscowości, samorządowców i parlamentarzystów.
Poseł Marek Kwitek wskazywał obszary produkcji rolniczej i sadowniczej, które są wspierane przez obecną ekipę rządową, czyli dopłaty do paliwa, ubezpieczeń, zakupu nawozów. Parlamentarzysta uznał, że na dziś są powody do radości.
Andrzej Kryj, kolega posła Kwitka z ław poselskich przyznał, że są powody do świętowania, ale nie może to być świętowanie bezrefleksyjne.
Wiśnia nadwiślanka ma mnóstwo walorów i zastosowań, ale jej uprawa jest pracochłonna. Dlatego też samorząd Ożarowa od 16 lat chyli czoła przed jej producentami.
Producenci nadwiślanki największy problem mają ze sprzedażą owoców. Wydaje się, że ten problem nie dotknie sadowników skupionych w Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw „Nadwiślanka” w Ożarowie, a jest ich na dziś 64.
Podwójną okazję miał do świętowania Tomasz Kamiński, wójt Tarłowa, bo wychował się w sadzie wiśniowym, jest sadownikiem i kieruje samorządem na którego terenie uprawiana jest nadwiślanka.
Podobnie jak wszyscy uczestnicy święta, również wójt Kamiński życzyłby sobie jak i innym producentom godziwej ceny za owoce.
Nie zabrakło też wspomnień i opowieści o królowej wiśniowych sadów.
Najmłodsi szaleli na dmuchawcach, jeździli wierzchem na koniach i zajadali się słodkimi pysznościami.
Na scenie prezentowały się kapele, zespoły z folklorystyczne, wokaliści z ożarowskiego ośrodka kultury, ze szkoły i przedszkola „U Skłodowskiej”, grupa „Sobowiacy”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Megustar”.