Kilka godzin wspaniałej zabawy zafundował samorząd Samborca mieszkańcom i gościom w ramach 33. edycji Wojewódzkiego Święta Kwitnącej Jabłoni. Nie zapomniano o modlitwie i edukacji.
33. Wojewódzkie Święto Kwitnącej Jabłoni rozpoczęło się od wykładów i prelekcji na temat zawiązek i sytuacji w sadownictwie. Część edukacyjna odbyła się w budynku Grupy Sadowniczo – Warzywniczej „Złoty Sad”:
W drugiej części modlono się w miejscowym kościele.
Po mszy świętej barwny korowód prowadzony przez poczty sztandarowe przemaszerował na stadion, gdzie odbyła się część obrzędowa.
Gospodarze święta Monika Garnuszek i Grzegorz Juda na ręce wójta Witolda Surowca złożyli chleb i kwiaty.
Monika Garnuszek z Samborca i Grzegorz Juda z Wielogóry są sadownikami.
Gospodyni święta nie obawia się, że przymrozki uszkodzą jej jabłonie.
Do chwalących kondycję drzewek jabłoni gospodarzy święta, dołączył starosta Marcin Piwnik, który też jest sadownikiem.
Zdaniem Marka Marca, emerytowanego sadownika z Faliszowic aura mogła nie powiedzieć ostatniego słowa. Nie wiadomo też jak na jakość owoców wpłyną niedawne przymrozki.
W gminie Samborzec liczba sadów się zmniejsza i jest to niepokojące zjawisko.
Samorząd gminny w miarę możliwości wspiera sadowników.
Dużo większe możliwości wsparcia ma rząd. I właśnie politycy w zależności od opcji krytykowali władzę wykonawczą lub podkreślali jej zasługi dla mieszkańców wsi, ze szczególnym uwzględnieniem sadowników.
Nawet doszło do szermierki słownej pomiędzy posłem Kwitkiem, a starostą Piwnikiem w temacie wprowadzenia wzorem Hiszpanii cen gwarantujących opłacalność produkcji.
Optymistą w kwestii opłacalności jest Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
Wesołe miasteczko, wystawa sprzętu rolniczego, stoiska instytucji współpracujących z sadownikami cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie oblegane były pełne pyszności stoiska kół gospodyń wiejskich. Bardzo bogate menu oferowało KGW z Faliszowic, które działa dopiero rok.
W części artystycznej na scenie amfiteatru prezentowali się artyści z miejscowego ośrodka kultury, lokalne zespoły śpiewacze „Przelaski” oraz „Gorzyczany” oraz gwiazdy wieczoru.