Pięknym, tradycyjnym polonezem, prezentacją utworów literackich przez uczniów i spotkaniem z regionalistą, przewodnikiem oraz autorem „Słownika gwary sandomierskiej” Andrzejem Cebulą zakończył się Miesiąc Języka Ojczystego w Katolickiej Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu.
Spotkanie wieńczące Miesiąc Języka Ojczystego w katolickich szkołach w Sandomierzu odbyło się w miniony piątek i miało uwrażliwić młodzież licznie zebraną w auli na to, aby dbać nie tylko o poprawność stosowanych językowych form, ale również na językowe tradycje, także te regionalne. Jak powiedziała dyrektor szkoły Agata Paluch takie spotkania są bardzo ważne i mają duże znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia.
Podczas finału prezentowane przez uczniów były utwory literatury polskiej. Uczniowie skupili się na klasykach, których autorami byli m.in. Maria Konopnicka i Adam Mickiewicz. W rolę Karusi z ballady „Romantyczność” Adama Mickiewicza wcieliła się Paulina Barańska, uczennica klasy drugiej Katolickiego Liceum.
Do zgłębiania wiedzy na temat języka polskiego oraz wiedzy o regionalizmach zgromadzonych zachęcał gość specjalny szkolnego wydarzenia regionalista i autor licznych publikacji Andrzej Cebula, który podkreślił, że o język ojczysty trzeba dbać zawsze.
Jak przyznała dyrektor szkoły Agata Paluch spotkania z ciekawymi osobami z regionu to zapoczątkowana już tradycja. Przed regionalistą uczniom towarzyszył m.in. ratownik medyczny i dietetyk.
Na program Miesiąca Języka Ojczystego w sandomierskim Katoliku złożyły się ciekawe wystawy, plakaty oraz zmagania ortograficzne. Uczniowie wybrali również najpiękniejszy wyraz w języku polskim oraz zapoznali się z klasykami literatury polskiej.