Nie stać nas na bierność

Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła wolny świat do szukania właściwej odpowiedzi na zbrodnicze działania Putina. Jednym z obszarów w których Europa może podjąć odczuwalne dla Rosji sankcje jest polityka energetyczna. Wszyscy mamy świadomość, że kupując dalej surowce u Putina finansujemy jego totalitarną władzę i rakiety, które zabijają niewinnych Ukraińców.  O tym jak bolesne dla Rosji mogłyby być sankcje w tym zakresie świadczy ok. 60% udział surowców energetycznych w eksporcie Rosji.

Tylko Polska wydała na zakupy surowców rosyjskich 900 mld zł w ciągu ostatnich 20 lat. Jeśli więc chcemy osłabić gospodarczo agresora to jak najszybciej powinniśmy uniezależnić się od rosyjskich dostaw. Pytanie dotyczy już dzisiaj nie czy, ale jak szybko i jakim kosztem poszczególne państwa mogą odciąć się od rosyjskich zakupów. Zatrzymanie zakupów z kierunku rosyjskiego wymusza otwarcie się na inne kierunki dostaw m.in z USA, Kataru, czy Afryki. Przebywający ostatnio w Europie Prezydent USA J. Biden zadeklarował pomoc i znaczące zwiększenie dostaw gazu LNG do UE ( o 15 mld m3 do końca 2022r.).

REKLAMA

        Komisja Europejska poinformowała, że do końca bieżącego roku wykonalny jest scenariusz ograniczenia importu gazu z Rosji o 2/3. Spowodowane jest to oporem niektórych państw, które tak jak np. Węgry, Niemcy czy Austria w istotny sposób opierają na dostawach z Rosji. W przypadku Polski sprawa ta wydaje się relatywnie łatwiejsza. Z końcem roku wygasa kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim. Podobny wolumen dostaw będzie można dostarczać gazociągiem Baltic Pipe z szelfu norweskiego, który zostanie ukończony za parę miesięcy. Dodatkowe możliwości importu gazu drogą morską daje terminal LNG w Świnoujściu i planowany terminal pływający w Gdańsku. Najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne wydaje się odcięcie od rosyjskiej ropy ( 66% importu).

REKLAMA
Adam Jarubas – Poseł do Parlamentu Europejskiego

         W tym tygodniu polski rząd zdecydował się na embargo na rosyjski węgiel. PSL Koalicja Polska domagało się tego już od dawna. Rząd przerzucał odpowiedzialność na Brukselę. Jak się okazało można to zrobić. Udział rosyjskiego węgla w polskim imporcie tego surowca to ponad 70%. Dużą część jesteśmy w stanie zabezpieczyć krajowym wydobyciem.

         Drugim obok derusyfikacji energetyki wnioskiem płynącym z kryzysu wojennego na Ukrainie jest konieczność przyspieszenia zielonego scenariusza transformacji. Wykorzystując wsparcie z UE oraz środki z systemu ETS Polska powinna w jak największym stopniu zainwestować w odnawialne moce energetyczne, które gwarantują niezależność i bezpieczeństwo dostaw. Konieczne są znaczące inwestycje w sieci energetyczne z pasywnych na aktywne, które będą w stanie odbierać energię produkowaną lokalnie. Wieloletnie zapóźnienia w tym zakresie zaskutkowały ostatnio przyjęciem fatalnych rozwiązań ustawowych dla fotowoltaiki mrożących rozwój tej dynamicznie rozwijającej się branży w Polsce. Potrzebujemy generalnie odblokowania regulacji OZE (prawo energetyczne, ustawy o OZE). W 2016r. rząd PIS zablokował rozwój branży wiatrakowej wprowadzając zasadę 10H, która faktycznie utrąciła nowe projekty. A energia z wiatru na lądzie jest najtańszym rodzajem energii co pokazują ceny na aukcjach ( 200zł/MWh wobec 500 zł z energetyki konwencjonalnej).

         Przez dłuższy okres czasu do OZE podchodzono jako do kosztownej ekologicznej ekstrawagancji. Dziś energia odnawialna =  tańsza i czysta energia. Wobec generalnego trendu wzrostowego cen energii realizacja transformacji w kierunku OZE powinna przyspieszyć. Wiele zależy od tego jakie warunki państwo zaoferuje obywatelom w takich programach jak Czyste powietrze, Mój prąd, Moje ciepło. Aby zwiększyć tempo zmian niezbędne są wyraźne i atrakcyjne zachęty dotacyjne. Niestety ostatnio zaproponowane stawki dotacji raczej takie nie są i konieczna jest rewizja tych założeń na bardziej ambitne z krótszym okresem zwrotu z inwestycji.

REKLAMA
REKLAMAspot_img
0 0 votes
Ocena tematu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
REKLAMAspot_img
REKLAMAspot_img
REKLAMA

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

00:29:18

Rafał Trzaskowski w Ostrowcu Św. Wyborcy dopisali. Zobacz zapis transmisji

Duże zainteresowanie towarzyszyło wizycie Rafała Trzaskowskiego w Ostrowcu Św....

Szykują się olbrzymie inwestycje Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Będzie więcej wystaw i bardziej nowocześnie

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie realizować projekt, którego wartość...

Tomasz Dzieciuch nowym trenerem Wisły Sandomierz. Zmiana po 3. kolejkach

Grająca w świętokrzyskiej klasie okręgowej Wisła Sandomierz ma nowego...

Hubal Linów ma teledysk. Świetna promocja klubu

Teledysk o Klubie Sportowym Hubal Linów ma już swoją...
REKLAMAspot_img

Z TEGO TYGODNIA

REKLAMAspot_img
REKLAMAspot_img

KOMENTOWANE

OŻARÓW: Piotr Ślęzak łączy siły z Marcinem Stańczykiem. To pomoże czy zaszkodzi?

W pierwszej turze wyborów samorządowych nie wyłoniono nowego Burmistrza...

Ponad 18 000 złotych z kieszeni podatników na kampanię bilboardową

Z rozmachem, tym finansowym, rozpoczęto rok w Sandomierzu. Jako,...
00:00:00
02:35:03

Debata kandydatów na Burmistrza Sandomierza. Największym wygranym Młodzieżowa Rada Miasta

Widownia zgodnie oceniła, że największym wygranym czwartkowej debaty kandydatów...
00:32:49

#infoTEMAT. Roman Chyła: Jestem pedagogiem i mediewistą

Gość programu #infoTEMAT dr Roman Chyła pisząc książki o...
00:04:13

W Rytwianach dziękowano za plony. Dożynki pełne radości i zabawy

Trudno się nie zgodzić z taką oceną organizacji dożynek...
00:21:44

Szokujący wynik audytu: Sandomierz stracił nawet 2 000 000 złotych

Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź podzielił się z dziennikarzami wynikami...
REKLAMA
NASTERNAK

POPULARNE KATEGORIE

REKLAMA