Miałam przyjemność przygotować na tą okazję gulasz z jelenia. Gulasz powstał z tylnej części tego zwierza. Jeżeli chodzi o dodatki, to przede wszystkim duża baza ziół. Przede wszystkim jałowiec, pietruszka, marchewka, seler, lubczyk, majeranek, bardzo dużo czosnku.
Agata Durlej, KGW Belno
To składniki jakie wykorzystała Agata Durlej do przygotowania jednej z potraw, jakich moc KGW Belno przyrządziło w ramach projektu „W Belnie las, łączy nas” na nie byle jaką uroczystość, bo 50 –lecie wybudowania szkoły w tej miejscowości. Potrawami przyszykowanymi w dużej mierze z „darów lasu” można byłoby wyżywić batalion wojska.
Mamy bigos z dziczyzną, gulasz z jelenia, mamy pierogi z grzybami, smakoszki z grzybami, mamy bułki z jagodami, pasztet z dzika, lemoniady z sosny, jodły. Mamy bardzo dużo różnych smakołyków. Różne niespodzianki dla dzieci. Szaszłyki z żelków. To jest nasz wymyślony produkt. Bardzo jesteśmy dumni z tego.
Barbara Bęben, przewodnicząca KGW Belno
Stoisko KGW Belno było oblegane. Dużym powodzeniem cieszył się bigos, przygotowany przez samą panią przewodniczą. Bigos ugotowany został oczywiście z dziczyzny.
Na 30 kg kapusty, to było prawie 8 kg mięsa z dzika, które było duszone dosyć długo. Dziczyzna jest sucha, to musi być podgarle, musi być boczek, kiełbaska dobra. Do tego przyprawy takie jak: cebula duszona, grzyby oczywiście nasze zbierane z polskich lasów i suszone śliwki.
Barbara Bęben, przewodnicząca KGW Belno
Nie tylko w Belnie do przygotowania posiłków wykorzystywane są „dary lasu”.
Z jagód robimy bułeczki, pierożki. Robimy konfitury z jagód. Grzybki konserwujmy z słoiczkach. Suszymy i później robimy pierożki.
Renata Kowalska, sołtys Napękowa
Kolejnym elementem promocji Lasów Państwowych było zasadzenie drzewek, na terenie kompleksu sportowego szkoły w Belnie, które przygotowało Nadleśnictwo Daleszyce.
Las jest ważny w celach ekologicznych. Las daje nam tlen, las oczyszcza powietrze. Las daje inne korzyści. Wszyscy chętnie wypoczywamy w lesie.
Tomasz Guz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce
Uczymy młode pokolenia jak sadzić las. Uczymy też młode pokolenia, że ten las jest potrzebny.
Drewno uważane jest jako surowiec doskonały, ponieważ jest surowcem odnawialnym i sadzimy dla przyszłych pokoleń. Gdyby nasi dziadkowie, pradziadkowie nie sadzili, to nie mielibyśmy teraz z czego korzystać.
Beta Harabin, Nadleśnictwo Daleszyce
Przypomnijmy, że w warsztatach kulinarnych jakie odbyły się w ramach projektu „W Belnie las, łączy nas” uczestniczyli uczniowie SP Belno.
































