AZS dotyka ludzi w różnym wieku. Warto wiedzieć jak sobie pomóc, aby złagodzić objawy i uniknąć kolejnych ataków.
Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?
Diagnostyka AZS często wiąże się z koniecznością udania się do dermatologa, który pomoże ocenić nam czy zachodzące na skórze zmiany naprawdę ASZ, czy inne schorzenie. W przebiegu tej choroby pojawiają się bowiem objawy, które niewprawne oko może pomylić z innymi problemami skórnymi. Osoby cierpiące na AZS mają na przykład wysypkę, plamy, grudki pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, doskwiera im też świąd skóry. Nieleczone zmiany rozdrapane przez pacjenta mogą prowadzić do trudno gojących się egzem i wiązać się z nadkażeniem bakteryjnym.
Czynniki powodujące ataki atopowego zapalenia skóry
Charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry jest przebieg z nawrotami i remisjami. W związku z tym, w radzeniu sobie z AZS bardzo ważne jest unikanie kolejnych ataków, które pogarszają stan naskórka. Jakie czynniki mogą powodować atopowe zapalenie skóry? Wielu specjalistów wskazuje jako główną przyczynę podłoże genetyczne, mówią o AZS jako o chorobie autoimmunologiczej. Ryzyko zachorowania u dzieci rodziców, którzy chorują na AZS, niezależnie od tego czy nadal doświadczają ataków, jest wyższe. Czynnikami wywołującymi zaostrzenie choroby mogą być chroniczny stres, detergenty i kosmetyki, drażniące, szorstkie materiały, nadmierne pocenie się czy zbyt intensywna ekspozycja na słońce. Także zmiany temperatur nie są korzystne dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry. AZS przebiega w kilku fazach. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt może zacząć się już od momentu narodzin i trwać aż do drugiego roku życia. Wtedy często zmiany obejmują na przykład obszar głowy. W późniejszych latach życia dziecka, wypryski i grudki pojawiają się też w zdjęciach kolan czy łokci, czyli tam, gdzie zwiększone jest pocenie się, a także na dłoniach mających często kontakt z alergenami czy detergentami. U osób dorosłych, objawy AZS obejmują też górną część ciała czy okolice ust.
Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?
Nie ma lekarstwa które pozwalałoby wyleczyć się z atopowego zapalenia skóry. Osoba chora na AZS zawsze będzie narażona na atak, dlatego tak ważne jest zadbanie o to aby do nawrotów dochodziło jak najrzadziej. Znaczenie mają na przykład tkaniny z jakich wykonane są nasze ubrania czy pościel, odpowiedni dobór kosmetyków. Wielu pacjentom ulgę przynosi stosowanie leków immunopresyjnych. Warto zainwestować w produkty ceramidowe, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry i zatrzymują wilgoć w środku. Nadmierne przesuszenie skóry bowiem również predysponuje do wystąpienia ataku. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie emolientów, które natłuszczają skórę, sprawiają że jest ona bardziej odżywiona. Ceramidów jak i emolientów można używać już gdzieś od pierwszych dni życia. W przypadku tej choroby istotna jest systematyczność. Odpowiednio dobranych kosmetyków warto używać nie tylko wtedy, kiedy atak ma miejsce, ale również na co dzień, tak aby odpowiednio odbudować, odżywić i zregenerować skórę, nie dopuszczając do zaostrzenia objawów. Z AZS można żyć warto jednak wiedzieć jak sobie pomóc.