Jak ro roku uroczyście świętowano w Zawichoście rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Niedzielna odsłona upamiętnienia rocznicy narodowego zrywu niepodległościowego z 1863 roku rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie braci Ludwika i Kazimierza Nurowskich, spoczywających na cmentarzu św. Leonarda. Następnie w intencji walczących za ojczyznę w powstaniu styczniowym, modlono się podczas mszy w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po nabożeństwie delegacje samorządów, instytucji, wojska, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicą upamiętniającą powstańców z Zawichostu, którzy bez jednego strzału przejęli władzę nad miastem.
Uroczystości przypominające osoby i istotne w dziejach państwa polskiego oraz małych ojczyzn wydarzenia, są dla wszystkich lekcją historii, lekcją szczególnie potrzebną młodym ludziom.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik podziękował Katarzynie Kondziołce, burmistrz Zawichostu za kultywowanie tradycji oddawania czci bohaterom walk o niepodległość państwa polskiego. Starosta podkreślił, że rocznicowe obchody są wyrazem i świadectwem patriotyzmu.
Uroczystość uświetniły liczne poczty sztandarowe. Wartę przed miejscami pamięci zaciągnęli żołnierze 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.
Ostatnim akordem rocznicowych obchodów był montaż słowno-muzyczny „Dzwon wolności brzmi” w wykonaniu podopiecznych sekcji wokalnej oraz aktorów Zawichojskiego Teatru Miejskiego, wystawiony w zabytkowej strażnicy.