Rolnicy z Dwikóz świętowali i dziękowali za plony. W niedzielę na gminnym stadionie sportowym w Dwikozach odbyło się Gminne Święto Plonów. Sytuacja rolników nie jest łatwa. Ciężka praca na roli często nie przynosi obecnie pozytywnych rezultatów, jest mało opłacalna a zmiany klimatu w pracy rolnikom wcale nie pomagają.
Wójt gminy Dwikozy przyznał na scenie, że po wiosennych przymrozkach podczas której większość plonów w gminie przemarzła zastanawiał się czy organizować coroczne dożynki. W gminie Dwikozy 577 gospodarstw w wyniku kwietniowych przymrozków straciło w większości całe swoje plony.
Sytuacja rolników w całym powiecie sandomierskim jest podobna. Marcin Piwnik, starosta sandomierski podczas niedzielnych dożynek w Dwikozach poinformował, że wypłata rekompensat dla poszkodowanych rolników jest w tym momencie priorytetem. W całym powiecie o wypłaty odszkodowań stara się 7500 tysiąca na 8600 gospodarstw.
Tomasz Huk członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego przed naszą kamerą życzył rolnikom i sadownikom przede wszystkim pogody i opłacalności.
Sławomir Gągorowski radny powiatowy również przyznał, że pracę rolnika należy szanować.
Gminne Święto Plonów w Dwikozach rozpoczęła polowa msza święta. Plac stadionu skąpany w słońcu zapełnił się mieszkańcami gminy, którzy chcieli podziękować za tegoroczne plony. Po nabożeństwie przyszedł czas na obrzęd dożynkowy i prezentację przygotowanych na ten dzień przez mieszkańców wieńców dożynkowych. Wicie wieńca do łatwych nie należy. Jak przyznała pani Ewa z Mściowa wicie wieńca jest bardzo pracochłonne.
Wszystkie wieńce zachwycały i przyciągały uwagę, ale wygrać mógł jeden. Zwycięskim wieńcem okazał się przygotowany przez KGW „Kukułki” z Rzeczycy Mokrej. Pani Teresa szefowa wspomnianego KGW przyznała, że w związku z wiciem wieńca mają swoją tradycję. Jaką? Posłuchajcie.
Wygrana w konkursie bardzo cieszy panie z Rzeczycy Mokrej, jednak najważniejsza jest według nich satysfakcja z wykonania i kultywowanie tradycji.
Gminne Święto Plonów w Dwikozach było okazją do pokosztowania lokalnych specjałów i dobrej zabawy.