107. rocznicę bitwy pod Konarami uroczyście obchodzono w minioną niedzielę. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, kompania reprezentacyjna Ochotniczej Straży Pożarnej, Marszałkowska Orkiestra Dęta. Wzięli w niej udział parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej, samorządowcy, młodzież szkolna, mieszkańcy.
Rocznicowe obchody rozpoczęły się od programu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły podstawowej. Następnie odprawiono mszę świętą polową, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup w homilii odniósł się do wojny na Ukrainie. Bitwę pod Konarami, która była elementem działań militarnych Ordynariusz Sandomierski uznał za drogę do niepodległości, a jej uczestników nazwał bohaterami, których działania były tożsame z dążeniami Polaków do niepodległości.
Burmistrz Klimontowa Marek Goździewski był dumny z mieszkańców Konar i Konar Kolonii, że po raz kolejny stanęli na wysokości zadania przy organizacji wydarzenia i tłumnie uczestniczyli w obchodach rocznicowych. Jego zdaniem edukacja patriotyczna jest najbardziej skuteczna, gdy odbywa się w miejscach walk, zrywów patriotycznych. Gospodarz uroczystości powiedział, że równie ważna jest druga integracyjna część, którą nazwał „majówką konarską”.
Poseł Marek Kwitek powiedział, że stara się każdego roku uczestniczyć w rocznicowych obchodach bitwy pod Konarami z poczucia obowiązku ale także z szacunku dla tych którzy walczyli oraz dla lokalnej społeczności, która co roku spełnia patriotyczny obowiązek oddając hołd poległym, także w bratobójczej walce. Parlamentarzysta z Ziemi Sandomierskiej przypomniał, że w tej bitwie walczyli najważniejsi dowódcy wojsk II Rzeczypospolitej.
Kolega Marka Kwitka z ław poselskich, Andrzej Kryj stwierdził, że przyjechał do Konar na uroczystość z potrzeby oddania czci legionistom. Nawiązał do sytuacji za wschodnią granicą Polski i wyraził obawę, że możemy jako kraj podzielić los Ukrainy. Poseł skierował ciepłe słowa podziękowania w kierunku organizatorów rocznicowych obchodów: władz miasta i gminy, nauczycieli, stowarzyszeń.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podkreślił rolę miejsca pamięci o bitwie oraz patriotyzmu, który jego zdaniem trzeba budować od najmłodszego pokolenia.
Uczestnicy uroczystości złożyli przed obeliskiem upamiętniającym bitwę wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Wyjątkowość rocznicowych obchodów podkreślił starosta Marcin Piwnik.
Finałem obchodów w miejscu bitwy był koncert pieśni legionowych w wykonaniu Marszałkowskiej Orkiestry Dętej.
Druga część uroczystości – „majówka konarska” odbyła się w miejscowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej.