Cyberzagrożenia i założenia kampanii #ZnamTeNumery to główne tematy wczorajszego spotkania profilaktycznego sandomierskich policjantów z seniorami Dziennego Domu Pobytu „Senior+”. Celem wizyty było zwiększenie świadomości seniorów oraz udzielenie praktycznych porad w tym obszarze.
Policjanci uświadamiali, że celem ataków jest wyłudzanie informacji, które umożliwiają oszustom kradzież pieniędzy lub danych. Najczęściej oszuści podszywają się pod znane instytucje, takie jak banki, policja czy firmy kurierskie. Funkcjonariusze informowali, że znajomość sposobów działania oszustów pomoże obronić się przed nimi.
Od czego może się rozpocząć atak? Oszuści mogą próbować kontaktować się z Tobą wysyłając wiadomość e-mail, SMS, wysyłając wiadomość na czacie, umieszczając reklamę czy dzwoniąc do Ciebie. Większość fałszywych wiadomości zawiera albo linki prowadzące do strony wyłudzającej dane, załącznik, albo link do pliku, którego uruchomienie zainfekuje Twoje urządzenie. Cyberprzestępcy pod różnymi pretekstami będą Cię nakłaniać do kliknięcia w link czy załącznik. Mogą np. grozić, że jeśli tego nie zrobisz, Twoje konto zostanie zablokowane albo przesyłka nie zostanie dostarczona. Usiłują Cię przestraszyć lub zmanipulować, aby wymusić Twoją szybką reakcję. Niedawne kampanie cyberprzestępców zachęcały do kliknięcia w link, aby odebrać zwrot podatku. Oszuści są bardzo pomysłowi i często nawiązują do bieżących wydarzeń.
Złota zasada mówi, że w razie jakichkolwiek podejrzeń co do prawdziwości wiadomości, najlepiej jest po prostu zadzwonić do nadawcy. Jeśli to bliska osoba, to pewnie znasz jej numer. A jeśli nadawcą jest firma lub instytucja, wyszukaj jej numer telefonu w internecie i zadzwoń z pytaniem, czy jej pracownik wysłał do Ciebie wiadomość.
Pamiętajmy! Zawsze zachowujmy czujność, korzystając z internetu.
Opr. IP
Źródło KPP w Sandomierzu