W Lipniku obyły się wyjątkowe uroczystości patriotyczne. W niedzielne popołudnie mieszkańcy gminy wspólnie z jej władzami spotkali się na placu przed Pomnikiem Czynu Legionowego w Lipniku, aby właśnie w tym szczególnym miejscu upamiętnić bohaterów ziemi sandomiersko – opatowskiej, żołnierzy Legionów Polskich.
Wydarzenie odbyło się z udziałem wiceministra obrony narodowej Pawła Zalewskiego, który zwrócił się w stronę zgromadzonych żołnierzy.
W trakcie uroczystości nie zabrakło również wygłoszenia Apelu Poległych i salwy honorowej w wykonaniu żołnierzy 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Oficjalną część patriotycznych obchodów uświetniła swoim występem orkiestra wojskowa z Rzeszowa.
Druga część niedzielnych wydarzeń odbyła się już w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Lipniku, gdzie zorganizowano kolejną edycję tematycznej sesji naukowej pt. „Ocalić od zapomnienia”. W prelekcjach mowa była o historii regionu, szlaku legionistów oraz bohaterach niepodległości urodzonych na ziemi sandomiersko – opatowskiej. Jednym z prelegentów był regionalista i dziennikarz Rafał Staszewski, który przed wypełnioną salą słuchaczy opowiedział o Usarzowie, miejscowości w której urodził się ppłk Antoni Jabłoński – żołnierz 1. Brygady Legionów.
Doktor Urszula Oettingen, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w swoim wykładzie natomiast skupiła się nie tylko na Antonim Jabłońskiem ale również na postaci Władysława Belina Prażmowskiego. Jak podkreśliła przypominane w trakcie wydarzenia postaci odegrały niezwykle istotną rolę w tworzeniu wolnej Polski. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby o nich mówić i przypominać.
Jak podkreśla redaktor Rafał Staszewski warto przypominać i utrwalać bogatą historię poszczególnych miejscowości w gminie Lipnik właśnie przez takie wydarzenia.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa planszowa przypominająca sylwetki bohaterów ziemi sandomiersko – opatowskiej. Wydarzenie organizowane przez wójta Andrzeja Grządziela, Radę Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Lipniku odbyło się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.









