Król Zygmunt Stary, jego następca wówczas wielki książę litewski Zygmunt August, królowa Bona, Albrecht Hohenzollern, Stańczyk, duchowieństwo, wojowie na koniach, zbrojni piesi rycerze, pikinierzy, zespół muzyki dawnej to główne postaci inscenizacji hołdu pruskiego, jaką zaprezentowała w sobotę na sandomierskim rynku Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Organizatorzy zadbali aby widowisko w 500. rocznicę hołdu było zgodne z opisami wydarzeń jakie rozegrały się na krakowskim rynku w 1525 roku.
Aby godnie zaprezentować istotne, pokazujące wielkość państwa polskiego wydarzenia chorągiew sandomierska przygotowywała się dosyć długo.
Inscenizację w wykonaniu 60 rekonstruktorów z sandomierskiej chorągwi obejrzała i nagrodziła brawami liczna grupa turystów i mieszkańców królewskiego miasta.
Kazimierz mieszkaniec Starachowic przyjechał zwiedzać zabytki Sandomierza, a że interesuje się historią, to inscenizacja była dla niego świetnym dodatkiem do pobytu w królewskim mieście.
Pod wrażeniem popisów rekonstruktorów była sandomierzanka Patrycja, tym bardziej, że jej córka wcieliła się w rolę damy dworu.
Widowisko, to nie tylko piękne stroje, błyszczące zbroje, biała broń, barwne chorągwie, konnica, to także wyjątkowa lekcja historii.









