22.7 C
Sandomierz
niedziela, 14 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaInnePodziękowania za wojnę z bolszewikami. Obraz na Bramie Warszawskiej ma przypominać "Cud...

Podziękowania za wojnę z bolszewikami. Obraz na Bramie Warszawskiej ma przypominać „Cud nad Wisłą”

Modlitwą i programem artystycznym upamiętniono 100. rocznicę zawieszenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Bramie Warszawskiej w Opatowie. Obraz ma przypominać „Cud nad Wisłą”, czyli odparcie bolszewików, a tym samym uratowanie Polski i Europy przed komunizmem. 

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w opatowskiej kolegiacie. Nabożeństwo odprawiało kilku kapłanów pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego. 

REKLAMA
PILKINGTON

Ksiądz biskup Edward Frankowski w homilii przytoczył fragment kazania wygłoszonego w sierpniu 1922 roku przez księdza prałata Szymona Pióro, podczas poświecenia obrazu ku pamięci walczących z bolszewikami żołnierzy.

Kochani parafianie opatowscy. Wiemy w jakiej intencji i na ich pamiątkę umieściłem kopię tego cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na tej starożytnej bramie naszego miasta. Winniśmy to uczynić na podziękowanie Matce Bożej za uproszenie u Pana Boga wielkiej łaski, wielkiego dobrodziejstwa jakim było sławne zwycięstwo naszego Wojska Polskiego nad bolszewikami z którymi w dniu 15 sierpnia 1920 roku spod zagrożonej już bardzo stolicy kraju Warszawy cudowanie odparto. Zwycięstwa tego dokonało męstwo wojska naszego ale męstwo, to przy takim już upadku ducha jaki widzieliśmy tu w Opatowie w wojsku cofającym się przed bolszewikami, było już łaską boską, którą uprosiła nam Ta przez której ręce wszystkie łaski przechodzą. Obraz ten umieściliśmy na pamiątkę tego cudu nad Wisłą. 

Z kolei proboszcz parafii św. Marcina ksiądz prałat Michał Spociński podobnie jak biskup Frankowski, dziękował Maryi za opiekę na Polską. 

Zawiesił na Bramie obraz z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej przywieziony z Jasnej Góry jako wotum wdzięczności za ocalenia kraju od komunistycznej nawały. Unaocznił tym jej nadzwyczajną obecność w narodzie, który zaufał, zawierzył i trwa. Od tamtego wydarzenia mija właśnie 100 lat. Dziś, my mieszkańcy Opatowa, pomni tamtego wdzięcznego pokolenia chcemy podziękować Matce Bożej za nieustanną opiekę nad naszą umiłowaną ojczyzną, chcemy też podziękować za jej królowanie w partykularnym kościele na opatowskiej ziemi, w rodzinach tworzących obydwie miejscowe parafie, w duszach wiernej społeczności. 

REKLAMA -->

Po nabożeństwie wierni wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu artystów z Opatowskiego Ośrodka Kultury. Nie zabrakło życzeń dla obchodzącego 85. rocznicę urodzin biskupa E. Frankowskiego.

Adam Brudkowski, emerytowany lekarz medycyny nie ma wątpliwości, że rocznicowe obchody ważnych wydarzeń w historii Polski i regionu powinny być kultywowane ze szczególną pieczą i starannością. 

W tych latach rocznicowych szczególnie powinny być uwidaczniane. Tak jak w roku 2022, 100 lat po zawieszeniu obrazu przez byłego proboszcza księdza Pióro. Mija 100 lat i uroczystość powinna być bardziej wzniosła, bardziej zorganizowana. 

Nie tylko Brudkowski narzekał na brak informacji o zmianie organizacji uroczystości.

Warto dodać, że obraz został odnowiony przez Adama Hanuszkiewicza. 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,818PolubieniaLubię to
175ObserwującyObserwuj
1,660SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
22.7 ° C
23.2 °
22.6 °
55 %
4.5kmh
100 %
niedz.
22 °
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
8 °
czw.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE