„Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza czytane były również w Rytwianach w pięknej i romantycznej zamkowej scenerii. Do jedenastej już edycji Narodowego Czytania chętnie przyłączyli się czytając utwory wieszcza uczniowie szkół. Licznie zgromadzili się również miłośnicy literatury z regionu.
W kolejnej edycji Narodowego Czytania w Rytwianach mogliśmy wysłuchać „Powrotu taty”, ballady prezentowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Rytwianach, „Świtezi”, gdzie lektorami byli uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu oraz nad wyraz żartobliwej i osobliwej ballady „Pani Twardowska” inscenizowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Sichowie Dużym. Obok nich pojawiły się interpretacje „Romantyczności”, „Guślarza”, oraz „Czatów”- ballady opartej na motywach ukraińskich. Nasi niezawodni i gorliwi czytelnicy w sposób aktorski, zaprezentowali również „Świteziankę”. Niespodzianką dla wszystkich była ballada „Lilie”, czytana w języku Esperanto.
Romantyczną atmosferę spotkania dopełnił słodki, malinowo jeżynowy poczęstunek , delikatna, przesączona nutą romantyzmu muzyka w tle oraz feeria barw i kolorów świateł w postaci pokazu laserowego kina wodnego.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku „„Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.