22.7 C
Sandomierz
niedziela, 14 kwietnia, 2024
REKLAMA
Strona głównaInneOPATÓW: W niedzielę upamiętnienie deportacji Żydów do Treblinki 

OPATÓW: W niedzielę upamiętnienie deportacji Żydów do Treblinki 

Już w najbliższą niedzielę 23 października odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę deportacji Żydów z Opatowa do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Głównym punktem obchodów będzie ceremonia upamiętnienia na miejscowym cmentarzu żydowskim. Wśród uczestników wydarzenia organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Urząd Miasta i Gminy w Opatowie będą goście z Izraela i Kanady, przedstawiciele organizacji żydowskich i duchowni różnych wyznań.

Uroczystości rozpoczną się od mszy św. w opatowskiej kolegiacie. Nabożeństwo zaplanowano na godz. 12.00. Po nim goście uroczystości spotkają się z przedstawicielami samorządu miasta. W obchodach udział zapowiada m.in. ponad 30 –osobowa grupa z Izraela, Kanady, wśród której będą potomkowie opatowskich Żydów. 

REKLAMA
PILKINGTON

Uczestnicy uroczystości przejdą ulicami miasta, które przed II wojną światową stanowiły centrum życia żydowskiej społeczności i gdzie w czasie wojny Niemcy utworzyli getto.

Na godz. 14.30 zaplanowano ceremonię upamiętnienia na cmentarzu żydowskim pod przewodnictwem rabina, która odbędzie się przy nowym, symbolicznym lapidarium, złożonym z macew (nagrobków żydowskich). Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski biskup Rafał Markowski oraz biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

REKLAMA -->

Jednym z elementów wydarzenia będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku harcówki. 

Wydarzenie zwieńczy koncert pieśni chasydzkich w wykonaniu kantora Symchy Kellera z muzykami – w opatowskiej restauracji „Żmigród” o godz. 17.

Nowe lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim, przy którym odbędzie się ceremonia upamiętnienia, powstało z inicjatywy TPZO. Miejsce pamięci tworzy ok. 200 fragmentów macew, odnalezionych w różnych częściach Opatowa i w jego okolicy.

W inwentaryzacji nagrobków i w odczytaniu ich symboliki, pomogli specjaliści z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, którzy pracowali pod kierunkiem prof. Andrzeja Trzcińskiego.Najstarsze fragmenty kamiennych płyt pochodzą z początku XVII wieku. Naukowcy, którzy na początku września gościli w Opatowie, podzielili je na grupy – te, które znajdowały się na grobach kobiet (leżą po lewej stronie lapidarium) i mężczyzn (posadowiono je po prawej stronie). W kilkunastu przypadkach połączono w całość rozbite fragmenty tych samych macew.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

spot_img
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.info
Jerzy Strzyż | j.strzyz@stv.infohttps://stv.info/
Dziennikarz STV.INFO. Z mediami związany prawie całe życie. Przez kilkanaście lat redaktor naczelny "Wiadomości Świętokrzyskich"
REKLAMA
NOVIS24PL
REKLAMAspot_img

OBSERWUJ NAS

8,818PolubieniaLubię to
175ObserwującyObserwuj
1,660SubskrybującySubskrybuj
REKLAMA
SlawomirGagorowski

Z TEGO TYGODNIA

Sandomierz
zachmurzenie duże
22.7 ° C
23.2 °
22.6 °
55 %
4.5kmh
100 %
niedz.
22 °
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
8 °
czw.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE

REKLAMA
NASTERNAK

OSTATNIE KOMENTARZE