„Bez prawa do życia” to tytuł wyjątkowego filmu, który ukazuje prawdziwe oblicze zagłady Żydów na przykładzie Tarłowa w powiecie opatowskim, skąd 19 października 1942 roku z tarłowskiego getta tysiące osób zostały skierowane do obozu koncentracyjnego w Treblince na pewną śmierć. Projekcja filmowego dokumentu przygotowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się w minioną sobotę w Tarłowie, gdzie sala Centrum Kultury zapełniła się do ostatniego miejsca.
Materiał pokazuje społeczność polsko – żydowską Tarłowa przed wojną oraz późniejsze funkcjonowanie getta wraz z wysiedlonymi i przesiedlonymi do Tarłowa z innych miejscowości Żydami. Inicjator stworzenia tego dokumentu dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przyznał, że przez produkcję takiego filmu chciał zachować od zapomnienia historię tragicznych zdarzeń, które starsi mieszkańcy Tarłowa pamiętają.
O tym, jak narodził się pomysł o powstaniu tego wyjątkowego filmowego dokumentu przed naszą kamerą opowiedział Waldemar Kowalski, jego reżyser i scenarzysta.
Jak przyznał Waldemar Kowalski pracę nad produkcją trwały ponad dwa lata, a zgromadzony materiał jest na tyle duży, że inicjatorzy powstania dokumentu planują wydanie tematycznego albumu lub książki.
Film nie powstałby , gdyby nie otwartość mieszkańców Tarłowa, którzy wzięli udział w filmie wspominając przed obiektywem kamer tą tragiczną historię, za co podziękował w sobotę wójt Tarłowa Tomasz Kamiński, według którego ten film budzi patriotyczną postawę.
Wśród licznie zgromadzonych na sali uczestników sobotniej projekcji filmu w Centrum Kultury w Tarłowie znalazł się poseł Andrzej Kryj, który przyznał, że to bardzo wartościowy dokument, który z pewnością warto obejrzeć.
Film powstał w związku z 80. rocznicą akcji „Reinhardt”, w ramach której zgładzono około 2 000 000 Żydów. Główna premiera filmu odbyła się w 19 października w kinie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.