Czwarte miejsce w Polsce i tytuł laureatki finału II Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia – to ogromny sukces Wiktorii Faliszewskiej – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Jej klasowa koleżanka Nikola Bukała uzyskała tytuł finalistki i nagrodę specjalną komisji.
Ostatni etap olimpiady – odpowiedzi ustne – był przeprowadzony w formie zdalnej. W zmaganiach finałowych dotyczących praw ucznia dziewczyny zmagały się z pytaniem teoretycznym i kazusowym, w którym należało podać rozwiązanie danej sytuacji związanej z konkretnym prawem osoby uczącej się.
Organizatorem Olimpiady była Fundacja na rzecz Praw Ucznia, która ma na celu popularyzację praw ucznia, a także walkę o ich przestrzeganie.
Warto również zaznaczyć, że partnerami Olimpiady byli m.in.: Naczelna Rada Adwokacka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Sejmu, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Uczennice opatowskiej szkoły refleksjami na temat rywalizacji w olimpiadzie.
Osiągnęłyście duży sukces, a w zasadzie powtórzyłyście ubiegłoroczny, co jest bardzo trudne. Jesteście zadowolone z osiągnięcia?
Obie jesteśmy bardzo z siebie dumne. Tak naprawdę to już drugi raz kiedy startujemy w tej olimpiadzie, więc presja była duża, bo chcieliśmy powtórzyć zeszłoroczny sukces – co nam się udało. Jednak zawsze będziemy miło wspominać każdy z etapów Olimpiady jak i same przygotowania.
Czy warto brać udział w takim przedsięwzięciu?
Warto brać udział w takim przedsięwzięciu. Takie inicjatywy zawsze dają człowiekowi nowe doświadczenie, spojrzenie na świat i umiejętności. Na pewno olimpiada ta pokazuje, że nie wolno omijać tematu związanego z uczniem i jego prawami, a także uczy logicznego myślenia i umiejętności prezentacji przed innymi ludźmi.
Czy za rok również weźmiecie udział w olimpiadzie?
Nasz udział w kolejnej edycji Olimpiady będzie ściśle uzależniony od naszych przygotowań do matury, ponieważ po wakacjach obie będziemy w klasie maturalnej. Jednak nie mówimy, że nie wystartujemy.

