Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców dowiedzieli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Funkcjonariusze opatowskiej jednostki policji spotkali się z młodzieżą w ramach cyklicznych zajęć profilaktycznych. Policjanci uświadamiali uczniom m.in., że cyberprzemoc jest przestępstwem, a jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.
W poniedziałkowe przedpołudnie opatowscy policjanci gościli w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Spotkania zorganizowane w ramach projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze” poświęcone były przede wszystkim tematyce związanej z bezpieczeństwem w „sieci”. Funkcjonariusze opowiedzieli uczniom o zagrożeniach, które mogą być związane z Internetem, a także przestrzegali przed nieodpowiedzialnym umieszczaniem filmików, własnych zdjęć, komentarzy czy prowadzeniem korespondencji i spotykaniem się z osobami poznanymi
w wirtualnej przestrzeni. Podczas spotkań uczniowie mogli dowiedzieć się czym jest hejt, mowa nienawiści i jaki negatywny wpływ mają na relacje z rówieśnikami w realnym i wirtualnym świecie.
Wiele uwagi poświęcono również cyberprzestępczości. Funkcjonariusze omówili jakie przestępstwa za pośrednictwem sieci najczęściej są popełniane, jak ich unikać oraz jaka odpowiedzialność prawna grozi zarówno nieletnim, jak i dorosłym za łamanie prawa z wykorzystaniem Internetu.
Podczas zajęć mundurowi przypomnieli również o przepisach prawnych regulujących odpowiedzialność prawną nieletnich zgodnych z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się czym jest demoralizacja, jakie są jej przejawy oraz jakie działania podejmuje Policja po uzyskaniu informacji o zdemoralizowanych nieletnich.
W trakcie spotkania z młodzieżą funkcjonariusze podkreślali jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo w sieci, a przede wszystkim wskazali gdzie można szukać pomocy w kryzysowej sytuacji, gdzie się zgłaszać, kogo informować w celu uzyskania wsparcia i zbudowania poczucia bezpieczeństwa.
Opr. MŻ
Źródło: KPP w Opatowie