Szkoła Podstawowa w Słupczy zaprosiła na spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół z gminy Dwikozy. Podczas dwuczęściowych warsztatów najpierw teoretycznie omówiono założenia pedagogiki Marii Montessori, a następnie nauczycielki ze szkoły organizatora zaprezentowały jak w praktyce można stosować tę metodę, której celem jest zapewnienie całościowego rozwoju dziecka i lepsze przygotowanie go do dorosłego życia, poprzez rozwijanie kreatywności, samodzielności czy indywidualizmu.
Podobnie jak wójt gminy Dwikozy także pozostali uczestnicy edukacyjnych warsztatów z uwagą wsłuchiwali się w słowa prelegentów i w skupieniu przyglądali się zajęciom prowadzonym przez nauczycielki ze szkoły w Słupczy, szkoły, która w regionie jest prekursorem wprowadzania metody „montessorii” do procesu dydaktycznego.
Metoda rodem z początku XX wieku przynosi oczekiwane efekty. Jest bardzo skuteczna w edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W szkole w Słupczy zajęcia pozalekcyjne prowadzone są tylko metodami montesoriańskimi. Uczniowie je po prostu uwielbiają.
Uczestnicy wysoko oceniali warsztaty.
Wszyscy zazdrościli szkole w Słupczy pomocy do nauki metodami „montessori”. Zakup kompletnego wyposażenia to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych i niewiele szkół może sobie na to pozwolić. Szkoła w Słupczy pomoce zdobyła, bo realizowała projekty edukacyjne.