O projekcie „Bezpieczna Wisła”, którego celem jest zmniejszenie zagrożenia i ryzyka powodziowego między Krakowem a Zawichostem rozmawiali radni, członkowie komisji praworządności i gospodarki przestrzennej, rady miejskiej w Sandomierzu. W debacie, która odbyła się w sandomierskim ratuszu uczestniczyli: Paweł Niedźwiedź, burmistrz Sandomierza, przedstawiciele Wód Polskich. Skupiono się głównie na koncepcjach budowy polderów, czyli suchych zbiorników
Poldery okazują się być najskuteczniejszą metodą ochrony przeciwpowodziowej, co w roku ubiegłym udowodnił zbiornik Racibórz. Program Wisła to 3 warianty umiejscowienia polderów. Wariant I zakłada budowę 17 mniejszych polderów wzdłuż Wisły, wariant II – budowę polderu Koszyce–Szczurowa o pojemności większej od zbiornika w Raciborzu, a wariant III, uznany za najbardziej efektywny przez Wody Polskie, dodatkowo mniejszego polderu Przykop, w gminie Padew Narodowa.
Połączone siły dwóch komisji pochyliły się także nad utworzeniem nadwiślańskiego parku krajobrazowego. Samorządowcy w tej sprawie byli dotychczas sceptyczni, Twierdzili, że park to wiele ograniczeń. Środowe obrady pokazały, że dla nich ochrona przyrody i dziedzictwa naturalnego są ważne, ale bezpieczeństwo ludzi jest ważniejsze.
Burmistrz Sandomierza wyraził zadowolenie z rozpoczęcia prac nad podwyższeniem wiślanych wałów w granicach królewskiego miasta.