Mieszkańcy gminy Obrazów już po raz 21. hucznie świętowali w ramach „jabłkowych dożynek”. Razem z nimi bawili się samorządowcy, parlamentarzyści oraz osoby z bliższych i dalszych gmin.
Drugi dzień Europejskiego Święta Jabłka upłynął zgodnie z sadowniczą i rolniczą tradycją. Najpierw modlono się w miejscowym kościele parafialnym. Po nabożeństwie barwny korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą i sztandary przemaszerował na plac przed amfiteatrem.
REKLAMA
Wójt Krzysztof Tworek z rąk starostów dożynek otrzymał bochen chleba z tegorocznych zbiorów i zapewnił, że chleb będzie dzielił sprawiedliwie aby go nie zabrakło nikomu.
Gospodarz gminy Obrazów jak wielu innych uczestników uznał jabłkowy sezon za trudny i życzył sadownikom dobrych cen w punktach skupu, bo jak powiedział owoców nie brakuje.
Marcin Piwnik dziękował sadownikom za całoroczną pracę i życzył im godziwych cen za jabłka. Dla starosty sandomierskiego obecność na Jabłkobraniu w Obrazowie to przyjemność i obowiązek zarazem.
Z zaproszenia do udziału w świętowaniu skorzystał były poseł na Sejm RP i były starosta opatowski Kazimierz Kotowski. Honorowy Obywatel Gminy Obrazów podkreślił, że czuje się zaszczycony zaproszeniem na uroczystość dziękowania sadownikom za całoroczną pracę.
Honory starostów Europejskiego Święta Jabłka pełnili Dorota Wydrzyńska i Andrzej Kiliański.
Starościna, która wraz z mężem od 30 lat prowadzi gospodarstwo sadownicze podkreśliła, że dla niej pełnienie funkcji starościny dożynek jest wyróżnieniem.
Starościna pokusiła się o ocenę roku dla sadowników.
Starosta Andrzej Kiliański sadownik z Głazowa uważa, że nie powinno się uprawiać tylko jednego owocu. Jego zdaniem produkcję sadowniczą należy dywersyfikować.
Gminę Sadowie reprezentowała mocna delegacja: wójt Marzena Urban-Żelazowska i przewodniczący rady gminy Mieczysław Podczasi. Dla nich udział w Jabłkobraniu jest obowiązkiem.
Na licznych stoiskach wyroby oferowały koła gospodyń, promowały się instytucje okołorolnicze.
Same pyszności przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Chwałowianki” z Chwałek. Joanna Płodowska wiceprezes stowarzyszenia oprowadziła nas po bardzo pysznie prezentującym się stoisku.
Creme de la creme „Chwałowianek” to pierożki i chleb ze smalcem.
Z podkieleckiego Zagnańska przyjechały panie z KGW w Samsonowie by promować swoją gminę na Ziemi Sandomierskiej. Halina Bałchanowska powiedziała, że Samsonów prezentuje gminę Zagnańsk na wszystkie możliwe sposoby.
Do degustacji musów i soków owocowych Owolovo produkowanych przez grupę Real S.A. w zakładzie w Bilczy ustawiała się kolejka. Małgorzata Długosz, dyrektor ds. marketingu zaprosiła do współpracy rolników i sadowników, a konsumentów do zakupu pysznych musów, soków marki Owolovo. Pani dyrektor Długosz przekazała też dobrą informację o rozbudowie zakładu w Bilczy.
Nie mogło zabraknąć KGW ze Sternalic. Obecność na święcie jabłka w Obrazowie dla koła Sternalice, to już tradycja, podkreśliła Maria Polit.
O oprawę artystyczną Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie zadbała Gminna Biblioteka Publiczna w Obrazowie. Adam Wójcik, jest przekonany, że wykonawcy zostali tak dobrani by zaspokoić gusta wszystkich uczestników święta.
W drugim dniu Europejskiego Święta Jabłka publiczność bawiły takie tuzy estrady jak: Piersi, Kapitan Folk i Miły Pan.